جراحی برجسته کردن چانه

یکی از معیارهای زیبایی صورت داشتن چانه محکم و زاویه دار و متناسب با سایر اجزای صورت میباشد. طبق معیارهای زیبایی شناسی صورت برجستگی چانه باید در موازات برجستگی لب تحتانی باشد. در صورتیکه پیش آمدگی چانه کمتر از مقدار یادشده باشد ثلث پایینی صورت ضعیف و نامتناسب به نظر میرسد. این نقص را میتوان با عمل جراحی برجسته کردن چانه توسط پروتز اصلاح نمود. بیشترین پروتزی که برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرد پروتز سیلیکون است. این پروتز سالهاست که برای تقویت چانه و گونه مورد استفاده قرار گرفته و مفید و کم ضرر بودن آن به اثبات رسیده است.

روش جراجی

جاگذاری پروتز اغلب به روش داخل دهانی انجام میشود. با برش در ناحیه داخل لب پایین و بلند کردن بافتهای روی استخوان چانه ، پروتز جاگذاری میشود.

مراقبت بعد از عمل

مقداری تورم  و درد در ناحیه چانه بعد از عمل وجود دارد. استفاده از غذای نرم به مدت ۷ روز، استفاده از دهانشویه یا آب نمک رقیق بعد از هر غذا، پرهیز از برخورد ضربه به چانه و استفاده از مسواک نرم برای تمیز کردن دندانها لازم است. درصورت تشدید درد یا بروز تورم زیاد ناحیه عمل با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جراحی

بروز عوارض بعد از عمل ناشایع است. عوارضی همچون عفونت، خونریزی و جابجایی پروتز ممکن است رخ دهد که در صورت عدم بهبودی با اقدامات معمول در مواردی ممکن است لازم شود پروتز را خارج نمود.

انجام جراحی همزمان با پروتز چانه

بطور شایع عمل های جراحی زیبایی دیگری همزمان با جراحی برجسته کردن چانه انجام میشود که از آنها میتوان به جراحی زیبایی بینی، برجسته کردن گونه و ساکشن اشاره کرد.