روش های جراحی بینی

روش های جراحی بینی

در این صفحه به توضیح درباره انواع روش های جراحی بینی می پردازیم.به طور کلی جراحی بینی (Rhinoplasty) به دو روش صورت می پزیرد.  روش اول که در گذشته متداول تر بود و امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیره، روش جراحی Close یا بسته است؛ در این روش همه ی اقدامات بینی و جراحی اون از قسمت های داخلی و برش هایی که در قسمت های داخل بینی و از درون حفره های بینی انجام میشه، صورت می پذیره یعنی همه برش ها در داخل بینی انجام میشه و فقط قسمت های کمی از پوست، از لایه های زیرین (غضروف و استخوان) جدا میشه و پوستِ رها شده با وسایل مخصوصی بالا نگه داشته میشه تا جراح بتونه عمل جراحی رو انجام بده. به طوری که  قسمت های مختلف قوز بینی رو میتوان برداشت، بینی رو باریک تر کرد و تا حدود نسبتا خوبی به قسمت های نوک بینی دسترسی داشت. اما به هر حال این روش محدودیت های خاص خودش رو داره و علی رغم این که مدت زمان جراحی رو کاهش میده اما به دلیل محدودیت های دسترسی به نوک بینی، ممکنه تغییرات مورد نظر جراح و بیمار به خوبی صورت نگیره.

از محاسن این روش (close) می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • در این روش برشی بر روی پوست انجام نمیشه
  • مدت زمان جراحی نسبت به روش جراحی باز حدود 15 دقیقه کمتر می‌باشد
  • به دلیل ورم کمتر نوک بینی در این روش، ورم آن بعد از عمل زودتر بر طرف میشه.

جراحی بینی باز(Open)

روش دوم که روش متدال تری نسبت به روش بسته ست و امروزه بیش از 90 درصد جراحی های بینی به این روش انجام میشه، روش جراحی Open یا باز می‌باشد. در این روش پوست تیغه میانی بینی برش داده می‌شود  و از روی غضروف بلند میشه تا جراح دید مناسب و مطلوبی به مناطقی که باید تغییرات رو اعمال کنه داشته باشه. این برش این امکان رو به جراح میده که بتونه پوست بینی رو بلند کنه و  همه ی ساختار اصلی بینی( قسمت های استخوانی، غضروفی و بافت نرم) رو راحت تر ببینه و عمل جراحی رو با دید مطلوب تری اینجام بده. اما این برش به هیچ عنوان نباید باعث نگرانی تون بشه چون رد بخیه ها به طور کامل از بین خواهد رفت. در رابطه با برش خوردن یا نخوردن گوشه های بینی که اصطلاحا به شون پره های بینی گفته میشه باید این نکته رو یادآور شد که هیچ ربطی به روش جراحی باز و یا جراحی بسته نداره! این کاملا به اندازه ی سوراخ های بینی و پره های اون بستگی داره، یعنی اگر سوراخ های بینی شما بزرگ باشه و نیاز به جمع شدن و کوچک شدن اون ها باشه، حتی اگر عمل جراحی به صورت بسته (close) هم انجام بشه هیچ راه دیگه ای به جز برش خوردن کناره های بینی تون وجود نداره و جراح مجبور می‌باشد که  برای اعمال تغییرات مورد نظر، گوشه های بینی رو برش بده. با توجه به برش خودن و آزادسازی زیاد پوست در این روش به خصوص در نوک بینی، شدت ورم بعد از عمل در این روش کمی بیشتر می‌باشد. میشه گفت تفاوت بین عمل جراحی باز و بسته ی بینی این می‌باشد که در روش باز علاوه بر برش هایی که در روش بسته انجام میشه، یک برش کوچک هم روی پوست کلوملا ( قسمت میانی بین دو سوراخ بینی) داده میشه.

روش های جراحی بینی

از محاسن این روش  (open) هم مینوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جراحی با دید مطلوبی انجام میشه به همین دلیل احتمال غیر قرینگی بینی رو کاهش میده.
  • قرار دادن گرفت های غضروفی و استخوانی خیلی راحت تر انجام میشود.
  • تسهیل کار جراح و قدرت مانور بیشتر.

جراحی بینی باز و بسته

انتخاب این روش ها به تجربه و سلایق پزشکان بستگی داره که بین دو روش باز و بسته انتخابی رو انجام میدهند، گرچه در گذشته جراحی بینی به صورت بسته متداول تر بود اما با تکنیک های جدید در rhinoplasty گرایش جراحان تا حد زیادی به جراحی باز بیشتر شده و انتخاب اکثر جراحان، جراحی به صورت باز می‌باشد. البته بسیاری از جراحان که در گذشته به صورت جراحی با روش بسته عمل جراحی بینی رو انجام میدادن به دلیل تبحری که در این کار پیدا کردن همچنان به روش بسته جراحی بینی رو انجام میدن ولی در بسیار مواقع مثل مثل جراحی های ترمیمی، اشکالات مادر زادی، غیر قرینگی های نوک بینی و… روش باز در اولیت قرار داره.

کاربرد های عمل جراحی بینی

برای آشنایی بیشتر با دکتر امید ابراهیمی به صفحه بهترین جراح بینی مراجعه کنید

پاسخ

2 × چهار =

Call Now Button