عوارض عمل بینی

عوارض عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؛ بایدها و نبایدهای جراحی بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی به معنی عمل تغییر شکل بینی است . انگیزه‌ی انجام این عمل می‌تواند تغییر فرم بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. بخش بالایی ساختمان بینی از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده است.
با رینوپلاستی می‌ شود اشکالات استخوان، غضروف و پوست یا تمام این قسمت ها را برطرف‌کرد؛ این‌عمل‌ مثل هر جراحی دیگری عوارض خاص خود را دارد.
در این مقاله قصد داریم شما را با عوارض جراحی بینی و خطرات آن، ملاقات با جراح برای انجام عمل بینی، مراقبت‌های مورد نیاز پیش و پس از جراحی آشنا کنیم.

انگیزه‌های عمل بینی و جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی می‌تواند فرم، اندازه یا تناسبات بینی را تغییر دهد. بعلاوه زیبایی برخی از مردم به‌علت رفع صدمات ناشی از سوانح، برطرف کردن نقص های مادرزادی یا ترمیم برخی مشکل های تنفسی به انجام این جراحی رو می‌آورند.

خطرات و عوارض عمل بینی چیست؟

رینوپلاستی همانند هر جراحی دیگری می‌تواند شامل عوارضی باشد. از عوارض رینوپلاستی می‌توان به خونریزی بینی، واکنش منفی به ماده‌ بیهوشی‌ وعفونت اشاره‌ کرد. دیگر خطرات احتمالی و عوارض جراحی بینی شامل:
•        خون دماغ شدن ؛
•        تنفس سخت از راه بینی؛
•        بی‌حسی دائمی در اطراف و داخل بینی؛
•        احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیر یکدست در بینی؛
•        درد، تغییر رنگ یا ورم  بینی؛
•        باقی‌ ماندن‌ جای‌ زخم(اسکار)؛
•        سوراخ شدن تیغه‌ بینی.

قطعا با انتخاب درست جراح میتوانید تا حد بسیاری از این مشکلات جلوگیری نمایید.

درباره انجام جراحی بینی  حتما با پزشک خود عوامل متفاوتی که می‌توانند روی نتیجه‌ی کار تأثیر بگذارند و عوارض عمل بینی صحبت کنید. هر جراحی روند کاری به خصوص خود را دارد، اما به‌صورت کلی جلسه‌ی ملاقات با جراح برای انجام عمل بینی به طور معمول به‌ این شکل است:

سوابق پزشکی‌تان را شرح دهید

جراح قطعا از شما درمورد انگیزه و هدف‌تان از انجام این عمل خواهد پرسید. بعلاوه باید به سؤالاتی درمورد سوابق پزشکی‌ خود هم جواب دهید. این سؤال ها احتمال دارد درباره سابقه‌ی  انسداد بینی، جراحی‌هایی که انجام داده‌اید یا داروهایی که مصرف می‌کنید، باشد.

تحت معاینه‌ بالینی قرار می‌گیرید

حتما تحت معاینه‌ بالینی کامل قرار بگیرید، جراح آزمایش‌هایی را که باید انجام دهید مثل آزمایش خون‌ و در صورت‌ نیاز سی‌تی‌اسکن‌ را درخواست‌ میکند و بعلاوه پوست و داخل و بیرون بینی‌ را هم معاینه خواهد کرد؛ این معاینات بالینی به پزشک کمک می‌کنند تا تغییراتی را که مورد نیاز است تشخیص دهد.
دکتر جراح خواهد فهمید که بسته به ویژگی‌هایی از جمله: استحکام غضروف و ضخامت پوست بینی‌ چه مقدار فرد پس از عمل به نتیجه‌ دلخواه‌ خود خواهد رسید.
همچنین جراح با معاینات بالینی می‌تواند تأثیر جراحی بینی را روی تنفس‌ فرد بررسی کند.
از زاویه های متفاوت بینی‌ فرد عکس گرفته می‌شود امکان دارد و ممکن است اینکار را در مطب انجام دهند. به‌ این‌ صورت جراح می‌تواند عکس‌ها را از طریق نرم‌افزارهای رایانه‌ای دستکاری کند و نتیجه‌ی احتمالی جراحی را نشان‌ فرد دهد.
این عکس‌ها برای بررسی ها، ارزیابی ها و مقایسه های پیش و پس از عمل هم کاربرد خواهند داشت، و اجازه می‌دهند تا درباره هدف عمل بینی با جراح‌ مربوطه گفت و گو کنید.

باید توقعتان را توضیح دهید

حتما با جراح‌ درباره انگیزه‌ها و توقعات خود از جراحی بینی و بعلاوه عوارض عمل بینی به‌ صورت روشن صحبت کنید. جراح به شما خواهد گفت که می‌توانید از جراحی تان چه توقعاتی داشته باشید و کدام خواسته‌هایتان شدنی نمی باشند احتمالا برای‌تان مقداری سخت است که درباره ظاهرتان صحبت کنید ، ولی بسیار مهم می باشد که هدفها و خواسته هایتان را واضح به جراح‌تان بگویید.
شاید پزشکتان با شما درباره عمل بزرگ‌ کردن چانه صحبت کند، زیرا در بعضی افراد چانه‌ی کوچک موجب می‌شود بینی بزرگ‌تر به‌نظر برسد. نه این که جراحی چانه در این موارد الزامی باشد، ولی بعضی اوقات می‌تواند نیم‌رخ صورت را متعادل‌تر کند.
پس توقعتان را به خوبی توضیح دهید تا پزشک ببیند که از چه روشی می‌تواند کمک‌ کند.
هنگامی که رینوپلاستی انجام شد، چند روزِ اولِ پس ازجراحی احتمالا دچار کمی‌ضعف‌ و بی‌حالی‌ باشید در نتیجه حتما از شخصی بخواهید تا چند روزی پیش‌تان بماند و در انجام فعالیت ها کمک‌تان کند.

یک سال و نیم بعد از عمل بینی گوشتی توسط دکتر امید ابراهیمی

یک سال و نیم بعد از عمل بینی گوشتی توسط دکتر امید ابراهیمی

مراقبت‌های غذایی و داروییِ قبل و بعد از جراحی

از دو هفته پیش از عمل و تا دو هفته بعد از آن مصرف داروهای شامل آسپرین یا ایبوپروفن توصیه نمی‌شود، چون این داروها احتمال خون‌ریزی را افزایش می‌دهند.
البته درباره تصمیمات دارویی باید صلاحدید پزشک تان را بپرسید. اگر سیگار می‌کشید، از کشیدن سیگار خود داری کنید. بهتر است که آگاهی داشته باشید از اینکه سیگارکشیدن جریان بهبودِ پس از عمل را کند می‌کند و باعث افزایش احتمال بروز عفونت و عوارض جراحی بینی می‌شود.

چگونگی عمل بینی

رینوپلاستی جزو آن‌دسته عمل هایی می باشد که درباره همه‌ی اشخاص دارای مراحل دقیقا یکسانی نمی باشد. به این معنی که هر عمل بینی در نوع خودش منحصربه‌ فرد است و برپایه آناتومی و اهداف خاص همان فرد انجام می‌شود.

رینوپلاستی می‌تواند به دو روش باز و بسته انجام شود. پزشک برای این که بتواند اصلاحات مورد نیاز را روی استخوان و غضروف بینی‌ اعمال کند، بسته به شیوه و پیچیدگی جراحی، فرد باید تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

بی‌حسی موضعی به‌همراه آرام بخش

استفاده از این نوع بیهوشی موضعی برای عمل بینی هم امکان پذیر است  و فقط بخش مشخص شده ای از بدن را بی‌حس می‌کند. در این روش برای جلوگیری از احساس درد داروی بی‌حسی به بافت‌ بینی تزریق می‌شود.

داروی آرام‌بخش را هم فرد با تزریق وریدی دریافت خواهد کرد. به‌این صورت حالت بی‌حالی و سستی پیدا می‌کند، ولی بیهوش‌‌ نمی‌شود.

بیهوشی عمومی

در بیهوشی عمومی بیمار داروی بیهوشی را بوسیله تزریق وریدی یا استنشاق دریافت میکند.
به طور کلی بیهوشی عمومی روی کل بدن تأثیر می‌گذارد و باعث ناهشیاری موقتی فرد می‌شود. در این نوع بیهوشی به لوله‌ی تنفسی هم نیاز می باشد.
پس از انجام رینوپلاستی فرد به بخش ریکاوِری انتقال داده می‌شود و بعد از چند ساعت‌‌ تحت‌ نظر بودن‌ در همان روزِ مرخص می شود.

مراقبت های پس از جراحی بینی

نتیجه‌ عمل بینی

هر تغییر کوچک در فرم و ساختار بینی به اندازه‌ی حتی ۱ میلی‌متر می‌تواند بر شکل صورت تأثیر گذار باشد. اگر برای انجام عمل بینی به پزشکی ماهر و باسابقه مراجعه کنید، می شود امیدوار بود که نتیجه‌ دلخواه خود را خواهید گرفت.

بسیار مهم می‌باشد که هم پزشک از نتیجه عمل راضی باشد هم مراجعه کننده و آن تغییراتی که لازم بوده انجام شده باشد.
برخی اوقات ممکن است نتیجه‌ کاملا مطلوب‌ از عمل‌ بدست‌ نیاید و لازم‌ باشد پزشک‌  جراحی دیگری برای انجام اصلاح های بیشتر انجام دهد . به طور معمول در این وضعیت باید حداقل یک سال برای انجام جراحی ترمیمی بینی صبر کنید، چون بینی‌ می‌تواند در عرض این مدت تغییراتی بکند.

  سؤالات رایج درمورد عمل بینی

۱. تفاوت رینوپلاستی و سِپتوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی به عمل تغییر شکل بینی گفته می‌شود. از جایی‌که تنفس و فرم بینی به‌ هم مربوط می باشد ، بعضی اوقات رینوپلاستی نه تنها به‌ منظور تغییر ظاهر بینی بلکه به‌ علت تقویت تنفس از راه بینی انجام می‌شود.

ولی سِپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی به معنی صاف‌کردن تیغه‌ی داخلی بینی برای بهبود تنفس می باشد. تیغه‌ی داخلی بینی مسیر تنفسی را به دو بخش راست و چپ تقسیم می‌کند. وقتی‌که این تیغه کج باشد، تنفس از راه بینی سخت می‌شود. سِپتوپلاستی معمولا همراه با رینوپلاستی  توسط متخصص گوش‌ و حلق‌ و بینی انجام میشود.

۲. آیا عمل بینی جراحی راحتی برای جراح می باشد؟

خیر. عمل بینی یکی از چالشی‌ترین اعمال جراحی می باشد، آن هم به چند علت. یکی از دلیل ها این است که بینی دارای حجم سه‌بعدی منحصربه فردی است .
تغییراتی که در جریان رینوپلاستی ایجاد می‌شوند، معمولا تغییراتی جزئی می باشند، ولی زمانی که همه‌‌ی این تغییرهای کوچک باهم جمع می‌شوند، می‌توانند تغییر قابل‌ توجهی در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کنند.
ضمن این مسئله که در تغییرهای ظریف جای کمی برای خطا وجود دارد.
نکته‌ مهم دیگر این که رینوپلاستی همیشه دارای مراحل یکسانی نمی باشد، چون این عمل بسته به ویژگی‌ها و نیاز های منحصربه‌فرد هر بیمار انجام می‌شود.

۳. آیا پس از جراحی بینی نیاز به بستری در بیمارستان است؟

تقریبا همه‌ اشخاصی که رینوپلاستی انجام داده اند، بعد از عمل در همان روز جراحیِ مرخص شده اند. در موارد بسیار کمی امکان دارد لازم باشد که یک شب در بیمارستان بستری شوند و تحت مراقبت کادر بیمارستان بمانند، آن هم درصورت تهوع زیاد یا وجود دیگر مشکلات.

۴.دوره‌ نقاهت عمل بینی چقدر طول می‌کشد؟
فرد باید خودش را آماده کند تا یک هفته‌ای از محل کار و مدرسه یا هر فعالیت و مسئولیت دیگری که دارد دور باشد ؛ در طول هفته‌ی اول با گذشت هر روز، بهبودی بیشتری احساس خواهد شد، و تا هنگامی که نوبت ویزیت هفته‌ اول‌ برسد، به‌ مقدار بسیاری بهبود خواهد داشت.

پس از جراحی، مقداری ورم خواهد داشت و این ورم ماه‌های زیادی طول می‌کشد تا رفع شود و این مورد از متداول ترین عوارض جراحی بینی می باشد.
بیشتر اشخاص به طور معمول می‌توانند پس از یک هفته اغلب فعالیت‌ها و مسئولیت هایی را که داشتند شروع کنند و پس از دو تا چهار هفته دوباره به تمام کارهای سابق‌شان برگردند.
۵. آیا جراحی بینی خطر دارد؟

هیچ جراحی‌ای بی‌خطر نمی باشد. ولی خطرها و عوارض عمل بینی کم است و عوارض جراحی برای بیمار کمتر خطرساز می‌شود.
ولی باید از جراح‌ درمورد خطرات، عوارض عمل بینی و مزایای عمل بینی سوال شود و پیش از جراحی به جزئیات مورد نیاز آگاه شوید.

۶. آیا بیمه‌ هزینه‌ جراحی بینی را می‌پردازد؟

احتمالاً بیمه بخشی از هزینه های سپتوپلاستی را پرداخت کند که هرچند آن هم به جراحی و قوانین بیمه‌ای که فرد کاملاً تحت پوشش آن باشد بستگی دارد.

۷. عمل بینی چقدر هزینه دارد؟
هزینه‌ رینوپلاستی به عوامل متفاوتی بستگی دارد؛ پیچیدگی عمل برای هرجراح می تواند تاثیر گذار باشد، هرچند که هزینه عمل بینی در هر شهری متفاوت است. و بستگی به میزان تغییرات مورد نیاز در جراحی دارد.

۸. آیا می‌توان پیشاپیش ظاهر احتمالی بینی خود در پس از جراحی را دید؟

بله. همانطور که شرح دادیم‌ مراکزی‌ وجود دارند‌ که از زوایای متفاوت بینی‌ شما عکس می‌گیرند و بوسیله دست‌کاری رایانه‌ایِ همین عکس‌ها نشان‌تان می‌دهند که بینی‌ پس از جراحی تقریبا چه فرمی خواهد شد.

۹. آیا جراحی بینی دردناک است؟

مقدار درد هم به عوامل متفاوتی بستگی دارد و یکی از عوارض عمل بینی این می باشد که می‌تواند در هر فرد مختلف باشد، ولی رینوپلاستی برای بیشتر افراد آن‌قدرها هم دردناک نمی باشد. اکثریت افراد مقدار دردشان را در ویزیت پس از عمل بین ۰ تا ۴ از ۱۰ ارزیابی می‌کنند.

۱۰. آیا بینی را می‌بندند؟

امکان دارد بسته به نوع جراحی  که داشته‌اید، جراح برای‌ فرد ازتامپون استفاده کند

۱۱. کبودیِ پس از عمل چه مقدار زمان می برد؟
کبودیِ زیاد خیلی شایع نمی باشد؛ اگر مقداری کبودی جزئی وجود داشته باشد، پس از تقریبا یک تا دوهفته برطرف خواهد شد.

۱۲. کدام جراح را انتخاب کنیم؟

 فردی را برای انجام عمل بینی انتخاب کنید که دارای تخصص و مدارک حرفه‌ای باشد و مکررا این عمل را انجام دهد.
بعلاوه جراحی را انتخاب کنید که تجربه و اعتبارش در بین بیماران و دیگر پزشکان زبانزد باشد و هم اطمینان حاصل شود که جراح عمل را درمرکزجراحی با امکانات مجهز انجام میدهد.

با رعایت این موارد می‌توانید عوارض عمل بینی‌ را به کمترین مقدار برسانید. در ضمن لازم می باشد که جراح روند جراحی را به زبان ساده برای‌ مراجع توضیح بدهد تا از آنچه قرار می باشد روی بینی‌ انجام بگیرد آگاه باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button