اتوپلاستی

همه چیز درباره اتوپلاستی

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، به منظور فرم دهی و کوچک کردن گوش انجام می شود ؛ افرادی که اندازه گوش آن ها نسبت به سرشان بزرگتر است یا افرادی که گوششان بر اثر حادثه آسیب دیده ، کاندیدای انجام این جراحی می باشند.

اتوپلاستی

بهترین سن برای انجام اتوپلاستي ، بعد ازسن 5 سالگی می باشد ، چرا که لاله گوش کاملا رشد کرده و کودک برای مدرسه رفتن از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار است.

اتوپلاستی ، به منظور قرینه سازی هر دو گوش نیز انجام می شود.

مراحل انجام اتوپلاستی

جراحی گوش ، بسته به نظر جراح تحت بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی انجام می شود ؛ در این جراحی معمولا برش ها از پشت لاله گوش ایجاد می شوند تا بعد از جراحی ، جای اسکار ها باقی نماند.

اتوپلاستی ، بسته به میزان ایرادات گوش بین یک الی دو ساعت طول می کشد ؛ بسته به میزان ایرادات گوش ، تکنیک های مختلفی برای جراحی گوش وجود دارد ؛ گاهی با برداشتن غضروف اضافی گوش ظاهری طبیعی در گوش ایجاد خواهد شد.

مزایایی جراحی زیبایی گوش

 1. روشی ایمن و بی خطر است
 2. ایرادات ظاهری و مادر زادی گوش را برطرف می کند
 3. باعث تقویت اعتماد به نفس فرد می شود.
 4. ایجاد زیبایی طبیعی در گوش ها
 5. عدم دیده شدن برش ها و زخم های ناشی از جراحی

جراحی گوش در چه مواردی انجام می شود؟

مهمترین دلایلی که افراد اقدام به عمل جراحی زیبایی گوش می کنند ، عبارتند از:

 • برجسته بودن بیش از حد گوش ها
 • وجود فاصله زیاد گوش ها نسبت به سر
 • بزرگ بودن گوش ها و عدم تناسب بین گوش ها و سر
 • نقص ها و ناهنجاری های مادرزادی
 • عدم رضایت از عمل جراحی گوش قبلی ( جراحی گوش ترمیمی )

انواع ناهنجاری های مادرزادی گوش

 • ماکروتیا

عدم تناسب بین گوش ها و سر به دلیل بزرگ بودن بیش از حد گوش ها

 • میکروتیا

عدم رشد کافی گوش و کوچک ماندن آن

 • گوش های ویلدرموت

گوش های دارای انحنای داخلی به سمت سر

 • گوش های استال

وجود تا خوردگی و جمع شدگی شدید غیر طبیعی در گوش ها

 • شکاف در گوش

وجود شکاف و فرورفتگی در قسمت لاله گوش

 • گوش های کاگوت

عدم وجود لاله گوش در ساختار آن

 • گوش های علامت سوالی ( کوسمان )

بیرون بودن انحنای گوش و وجود فاصله مشخص در بخش لاله گوش تا جمجمه

 • گوش های لوله ای

بسته بودن دهلیز خارجی گوش و لوله شدن گوش ها به سمت جلو

اقدامات قبل از اتوپلاستی

 • انتخاب جراح گوش متبحر ، اولین و مهم ترین اقدام قبل از انجام جراحی زیبایی گوش ، می باشد.
 • تا شش هفته قبل از جراحی گوش ، از سیگار کشیدن خودداری نمایید ، چرا که استعمال دخانیات موجب کاهش اکسیژن رسانی در خون می شود.
 • مصرف داروهایی ؛ چون آسپرین ، داروهای ضدالتهاب و برخی داروهای گیاهی موجب خون ریزی در حین عمل خواهند شد ، بنابراین از مصرف آن ها خودداری نمایید.
 • حداقل تا 8 ساعت قبل از جراحی ، چیزی میل نکنید و ناشتا باشید.
 • روز عمل ، داشتن زیور آلات و اجسام فلزی ممنوع می باشد.
 • آزمایشات مورد نیاز را به موقع انجام دهید و نتیجه را در اختیار جراح خود قرار دهید.

روش های جراحی زیبایی گوش

افراد بسیاری به جراحی زیبایی گوش ، برای فرم دهی مجدد یا تغییر موقعیت گوش ، گرایش دارند. گونه های مختلفی از عمل زیبایی گوش وجود دارد و شما می توانید ، به دلایل مختلفی آن را انجام دهید. مانند زمانی که گوشتان به دلیل سانحه یا عوارض بدو تولد ، بزرگتر از گوش دیگر باشد یا از سرتان ، فاصله زیادی داشته باشد.

جراحی زیبایی گوش ، تنها در صورت رشد کامل گوش صورت می گیرد ، و معمولاً در افراد بین چهار تا چهارده سال انجام می شود. نتایج جراحی های زیبایی گوش ، معمولاً یک عمر دوام دارند و اگر از سلامتی خوبی برخوردار باشید ، کاندید مناسبی برای انجام این روش ها هستید.

جراحی گوش به هر دلیلی که انجام شود ، بعنوان اتوپلاستی یا جراحی سنجاق گوش شناخته شده است و می تواند ، راه حلی برای تغییر دادن شکل ، اندازه و تغییر موقعیت گوش باشد.

رایج ترین جراحی های زیبایی گوش کدامند ؟

جراحی گوش های برجسته

رایج ترین عمل جراحی گوش ، به منظور اصلاح گوش خیلی برآمده یا خیلی بزرگ انجام می شود. این تکنیک معمولا عمل سنجاق کردن گوش نامیده می شود. وقتی این عمل انجام می شود ، جراح زیبایی برشی در پشت گوش ایجاد می کند؛ سپس گوش را به سمت عقب و نزدیکتر به سر قرارمی دهد ، تا از لحاظ زیبا شناختی خوشایند بنظر برسد.

در مواردی که گوش نیاز به بزرگ شدن دارد ، جراح از غضروف یا استخوان نواحی دیگر ، بعنوان بافت پرکننده گوش استفاده می کند. این عمل را می توان در بیمارستان یا مراکز جراحی انجام داد. در هنگام جراحی می توان برای کاهش احساس درد ، آرام بخش ملایم به بیمار داد. اما کودکان معمولا تحت بیهوشی عمومی قرارمی گیرند.

جراحی تصحیح شکاف لاله گوش

یکی دیگر از جراحی های متداول زیبایی گوش ، اصلاح شکاف لاله گوش نامیده می شود. لاله گوش ممکن است به چند دلیل شکسته شده باشد؛ از جمله گرفتن سوراخ در هنگام فعالیت های ورزشی. اصلاح شکاف لاله گوش ، شامل برداشتن لبه پاره شده لاله گوش و اتصال دوباره لبه ها تحت بی حسی موضعی است. این روش بسیار سریع و ساده انجام می شود.

جراحی گوش ماکروتیا چیست ؟

جراحی گوش ماکروتیا ، نوع خاصی از تغییر شکل گوش است که هدف آن ، کوچک کردن گوش های بزرگ است. این روش با متداول ترین نوع جراحی گوش متفاوت است. جراحی سنجاق گوش برای برطرف کردن بیرون زدگی گوش انجام می شود ، در حالی که جراحی ماکروتیا برای کسانی انجام می شود ، که از اندازه بزرگ گوش بیزار هستند. در بیشتر بیماران ، این قسمت فوقانی گوش است که غضروف اضافی دارد ، اما ممکن است عارضه لاله گوش بزرگ شده نیز در فرد وجود داشته باشد که باید به طور همزمان درمان شود.

جراحی گوش ماکروتیا ، عملی سرپایی است که تحت بی حسی موضعی و آرام بخش وریدی انجام می شود؛ یعنی نیازی به بیهوشی عمومی نیست. هدف اصلی این جراحی کاهش ارتفاع گوش و اصلاح غضروف گوش ، با ایجاد یک برش کوچک پنهان در یکی از کانتورهای مقعر قدامی گوش است.

فرایند جراحی گوش

برش های جراحی در این روش در پشت گوش ایجاد می شوند ، و اگر نیاز به برش در قسمت جلوی گوش باشد ، برای اینکه برش ها بعد از جراحی دیده نشوند ، برش ها در قسمت چین های گوش ایجاد می شوند.

سپس در محل های برش ، پوست از روی غضروف گوش بلند می شود و جراح گوش به غضروف های گوش دسترسی پیدا می کند. جراح اقدامات لازم را با توجه به ایراد گوش بر روی آن اعمال می کند. اگر مشکل گوش ضخامت زیاد غضروف های آن باشد ، برای اینکه گوش فرم طبیعی داشته باشد ، به اندازه نیاز از غضروف های گوش برداشته می شود.

ممکن است مشکل گوش عدم قرار گیری غضروف در جای مناسب باشد ، که جراح به کمک بخیه های قابل جذب دائمی حالت غضروف را به وضعیت طبیعی خود بر می گرداند. پس از اینکه جراحی به پایان رسد و گوش ها نسبت به یکدیگر و وضعیت سر دارای تقارن بودند ، جراح به کمک بخیه محل های برش را می بندد ، و پانسمانی به دور سر بسته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 1. بعد از جراحی گوش ، از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید.
 2. حتما از سربند تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.
 3. هنگام دراز کشیدن از خوابیدن به پهلو و روی گوش ها خودداری نمایید و سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید.
 4. مصرف نمک را به حداقل برسانید ؛ چرا که نمک موجب افزایش تورم گوش خواهد شد.
 5. سه روز اول از رفتن به حمام خودداری نمایید و چنانچه قصد استحمام کردن داشتید ، توجه داشته باشید که به هیچ عنوان گوش ها خیس نشوند.
 6. بعد از گذشت یک هفته از انجام جراحی گوش ، به جراح گوش خود مراجعه نمایید.
 7. نتیجه جراحی گوش ، بعد از بهبود تورم گوش ها قابل مشاهده می باشد.
 8. استفاده از داروهای خود را فراموش نکنید.
 9. در صورتی که با ترشحات غیر طبیعی خونی مواجه شدید ، به پزشک خود اصلاع دهید.
 10. تا دو هفته پس از جراحی گوش ، نباید سیگار بکشید یا نوشیدنی های حاوی الکل بنوشید.
 11. همچنین ، به منظور کنترل درد خود تنها از مسکنی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید ؛ مصرف داروهای ضد انعقادی ؛ همچون آسپرین و وارفارین ممنوع می باشد.

اتوپلاستی

هزینه جراحی گوش

در صورتی این جراحی به دلیل برطرف کردن ناهنجاری های مادرزادی ، یا مشکلات عملکردی گوش مربوط به شنوایی انجام شود ، معمولا بیمه ها هزینه این جراحی را تحت پوشش خود قرار می دهند.

اما در صورتی که هدف از عمل گوش تنها زیبایی گوش باشد ، بیمه ها این هزینه را تقبل نمی کنند. دستمزد جراح و کلینیک و بیمارستانی که جراحی قرار است در آن صورت گیرد ، با یکدیگر تفاوت دارد. برای اطلاع دقیق درباره هزینه های جراحی با جراح خود مشورت نمایید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button