جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی

جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی

جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی، یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش‌های جراحی زیبایی می باشد. بینی، تاثیر مستقیم در زیبایی و جذابیت فرد دارد زیرا یکی از مهم ترین اجزای صورت می باشد. به طور معمول گفته اند یک بینی خوش‌فرم، تاثیر مثبت خود را بر چهره می‌گذارد ولی دیده نمی‌شود. از جهت دیگر یک بینی نامتناسب و بد فرم، قطعا به چشم می‌آید!

جراحی پلاستیک بینی یک روش و راهکار برای داشتن بینی خوش فرم تر می باشد.

**ویدیویی که در ادامه مطالب مشاهده خواهید کرد نمونه ای از جراحی پلاستیک بینی انجام شده توسط دکتر امید ابراهیمی می باشد:

 

آیا تا حال به فکر تغییر ظاهر خود با جراحی زیبایی بینی بوده اید؟

آیا در مورد این نوع جراحی زیبایی اطلاعات لازم را دارید؟

اگر در شبکه‌های اجتماعی تصاویر بینی های عمل شده را دیده اید و بیش از همیشه به انجام این جراحی زیبایی تمایل پیدا کردید، در این مورد برای کسب اطلاعات جامع و صحیح با ما همراه شوید.

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی در ایران مخصوصا در سال‌های اخیر بسیار طرفدار پیدا کرده است. به نقل از روزنامه‌ی Daily Mail انگلستان، به طور سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر در ایران با قصد داشتن بینی‌های کوچک و صورت‌های زیباتر، عمل جراحی پلاستیک بینی را انجام می‌دهند.آمار رینوپلاستی در ایران حدوداً ۷ برابر آمریکا می باشد. در نتیجه، با توجه به مهم بودن این امر برای مردم مخصوصاً جوانان، در این مقاله، به ارزیابی چگونگی، عوارض و مراقبت‌های بعد از عمل این نوع جراحی پلاستیک می‌پردازیم.

به‌ صورت کلی در عمل جراحی پلاستیک بینی، پوست بینی و بافت زیر آن با کمک چند برش جزئی کنار زده می‌شوند تا اشکالات‌استخوان و غضروف بینی‌اصلاح شود.پس از آن پوست به سر جای خود برمیگردد تا در طول زمان، بینی به فرم دلخواه و متناسب خود برسد. باتوجه به این که چه مشکلاتی در بینی شما وجو دارد، جراحی بینی انواع متفاوتی دارد.

اکنون این سوال پیش می‌آید که پیش از انجام جراحی پلاستیک بینی، به چه مواردی باید حتما دقت کرد تا از نتیجه جراحی، رضایت بیشتری را داشت؟

کدام روش جراحی برای رینوپلاستی هر فرد مناسب می باشد و جراح با کدام معیاری، شکل مناسب بینی فرد را مشخص می‌کند؟

ممکن است برای شما جذاب باشد بدانید که زیبایی شناسی‌چهره یک علم می باشدو دارای اصولی مشخص‌است. در این مقاله همراه ما باشید تا نکات کلیدی را درباره یک جراحی پلاستیک بینی استاندارد و رضایت‌بخش، بدانیم:

عمل جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی به صورت کلی، برای رفع کردن نواقص ظاهری یا عملکرد بینی بعلاوه، بهبود بعضی مشکلات تنفسی انجام می شود.

امکان دارد این نقص ها از زمان تولد یا به صورت ژنتیکی وجود داشته باشند و یا ناهنجاری‌های ناشی از آسیب، مثل شکستگی بینی باشند.

اگر این عمل را بوسیله یک پزشک با مدرک معتبر و تخصص در زمینه جراحی زیبایی انجام دهید، با رفع نواقص، عوارض آن به حداقل خواهد رسید. همچنین، عمل جراحی پلاستیک بینی با رفع کردن قوز بینی، بالا بردن استاندارد نوک آن و بهبود حالت سوراخ‌های بینی در زیبایی صورت افراد تأثیر بسیاری می‌گذارد.

جراحی بینی استخوانی توسط دکتر امید ابراهیمی بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

عمل بینی استخوانی انجام شده توسط دکتر امید ابراهیمی

با توجه به این تأثیرها، این جراحی زیبایی و تغییراتی که در صورت فرد انجام میشود، با عکس بینی های عمل شده، هروز تمایل به انجام آن هم بیشتر می‌شود.

در ادامه مطالب، شما را با روند انجام این نوع جراحی پلاستیک آشنا می‌کنیم. نیاز به ذکر می باشد، که جراحی زیبایی بینی در مورد عمل بینی گوشتی، عمل بینی استخوانی و عمل بینی فانتزی شامل اصول مختلف و متفاوتی می‌‌شود.

جراحی بینی و انواع آن

خیلی از افراد مایل می باشند تا با جراحی پلاستیک بینی، صورت خود را زیباتر کنند ولی مسائل و مشکلات بسیاری هست که آن‌ها را منصرف می‌کند:

انتخاب جراح ماهر و قابل اعتماد، سختی‌های دوران بهبودی بعد از جراحی بینی ، تشخیص این که چه روشی برای جراحی آن‌ها بهتر می باشد، اطمینان داشتن از این امر که بعد از عمل جراحی به شکل مناسب خواهند رسید و … .

در قدم نخست توصیه می‌شود مقاله بهترین جراح بینی را بخوانید تا برای انتخاب یک متخصص جراحی بینی، راهنمای شما باشد.

پس از آن باید اشاره کنیم که ایجاد بهترین تغییر با جراحی بینی، جدا از تبحر و توانمندی جراح، به عوامل متفاوت دیگری هم بستگی دارد، مثل:جنس پوست و مقدار انعطاف‌پذیری آن وجود مشکلات ساختاری مثل عدم تقارن در سوراخ ها و انحراف در تیغه بینی مقدار توازن و تناسب بینی با اجزای دیگر صورت تصور ذهنی فرد از چهره خود و انتظار او از تاثیر جراحی پلاستیک بینی بر زیبایی صورت وی با وجود همه این مسائل، پزشک‌متخصص‌گوش‌وحلق‌وبینی بعد از معاینه و ارزیابی کامل بینی و دیگر عناصر صورت، مشاوره و صحبت با فرد بعلاوه انجام مواردی از آزمایش‌ها و اندازه‌گیری‌ها، می‌تواند تعیین کند که فرد به چه نوع عمل بینی و چه میزان تغییر لازم دارد. بعد از آن بهترین روش جراحی بینی که برای فرد مناسب است، مشخص می‌شود.

به صورت کلی هدف از انجام عمل بینی، اصلاح اندازه و فرم بینی با توجه به دیگر عناصر صورت می باشد. بعلاوه از بین بردن ایرادهای بینی و حفظ کردن نکات مثبت آن، می‌شود یک عمل جراحی پلاستیک بینی موفق و با کمترین درد و سختی را در پی داشته باشد.

بعلاوه توجه به راه عبور هوا و رعایت اصول و استاندار جراحی که در تنفس شما مشکلی ایجاد نکند و یا حتی مشکل های تنفسی شما را برطرف کند، یکی دیگر از هدف های جراحی بینی می باشد.

حتما دقت داشته باشید که رسیدن به یک شکل و اندازه استاندارد، باتوجه به معیارهای زیبایی‌شناسی انجام می‌شود.

به معنی اینکه جراح شما سعی می‌کند تا اندازه نهایی بینی شما و زوایای آن را با اجزای دیگر صورت و فاصله‌های موجود متناسب کند. به کمک معیارهای زیبایی‌شناسی، بینی و چهره شما در چشم عموم زیباتر جلوه خواهد کرد.

جراحی پلاستیک بینی توسط دکتر امید ابراهیمی

انواع روش‌های جراحی پلاستیک بینی:

عمل‌های جراحی زیبایی بینی با توجه به مشکل شخص، به چند روش کلی باز و بسته انجام می‌شوند.

عمل جراحی پلاستیک بینی به روش بسته:

در رینوپلاستی بسته، فقط چند برش‌کوچک درون بینی ایجاد می‌شود تا پوست از روی استخوان و غضروف کنار زده شود.

جراح در این روش دید زیادی را ندارد و دسترسی او به بخش‌های دیگر ساختار بینی محدودتر می باشد.  این‌روش بیشتر برای اعمال تغییر های جزئی‌تر و محدود به‌کار می‌رود. ا برای انجام جراحی پلاستیک بینی در این روش، هیچ برشی در قسمت بیرونی بینی ایجاد نمی‌شود و همه تغییرات لازم از طریق سوراخ‌های بینی و برش‌های داخلی ایجاد می‌شوند.

در مرحله دوم از مراحل انجام جراحی پلاستیک بینی نوع بیهوشی لازم برای انجام جراحی بینی شما مشخص می‌شود. این که کدام یک از روش‌های بیهوشی برای فرد استفاده می‌شود، بستگی به نظر پزشک و شرایط جسمانی فرد دارد.

در مرحله سوم از مراحل انجام عمل بینی از یکی از روش‌های ذکر (باز و بسته) برای انجام جراحی بینی استفاده می‌شود.

در مرحله چهارم از مراحل انجام جراحی بینی زمانی که شکل مد نظر به بینی داده شد، وقت به گچ گرفتن آن فرا می‌رسد. به طور معمول تمامی اشخاص پس از انجام این جراحی باید به مدت زمان یک هفته بینی گچ گرفته می شود تا پوست‌روی غضروف مقداری بچسبد.

عمل جراحی پلاستیک بینی به روش باز:

در رینوپلاستی باز، برشهایی داخل و بیرون  بینی  ایجاد می‌شود تا پوست از روی استخوان کنار زده شود.

در این وضعیت، جراح دسترسی بیشتری به ساختار بینی دارد و آسان تر می‌تواند با تراشیدن استخوان و فرم دادن به غضروف، بینی را به شکل دلخواه درآورد.

فواید جراحی پلاستیک بینی به روش باز:

 • مشاهده غضروف به صورت مستقیم
 • تغییر شکل بینی با کنترل و دقت بیشتر
 • حفظ‌ بهترراه‌هوایی
 • کمترشدن‌احتمال‌عمل‌ترمیمی

در صورت تمایل‌به‌کسب‌اطلاعات‌بیشترومعاینه‌دقیق، می‌ توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره با دکتر امید ابراهیمی داشته باشید.

عمل جراحی تیغه بینی:

سپتوپلاستی یا جراحی تیغه میانی بینی، روشی می باشد برای اصلاح انحراف سپتوم یا دیواره بین دو سوراخ بینی.

کج بودن یا انحراف سپتوم امکان دارد نقص ها و مشکل هایی را بوجود بیاورد مثل: کج شدن نوک بینی، عدم تقارن در سوراخ‌های بینی، مشکل های تنفسی و خر و پف، مشکلات سینوسی، خونریزی بینی و …

عمل جراحی پلاستیک نوک بینی:

تیپ پلاستی یا رینوپلاستی-تیپ، به اصلاح شکل نوک بینی می‌پردازد. در این جراحی با اصلاح غضروف‌های نوک بینی، بزرگ بودن یا ارتفاع گرفتن نوک بینی، پهن بودن، و بعلاوه انحراف آن را برطرف کرد. بعلاوه تیپ پلاستی می‌تواند برای افرادی که مقداری قوس بینی دارند هم مفید باشد. جراحی نوک بینی، یکی از روش‌های مکمل برای اصلاحات بعد از جراحی بینی هم است لازم ‌به ‌ذکر است ‌که ‌تیپ‌پلاستی ‌جزئی‌ از عمل‌ رینوپلاستی ‌است ‌و معمولا عملی ‌مستقل ‌نمی‌باشد.

جراحی پلاستیک بینی گوشتی:

بینی گوشتی از جهت ظاهری دارای حالت پهن  در قسمت نوک بینی می باشد و پوست ضخیم بینی و داشتن بافت و غضروف ضعیف مشخصه‌بینی‌گوشتی‌می باشد.

جراحی پلاستیک بینی گوشتی توسط دکتر امید ابراهیمی

عمل جراحی بینی گوشتی یکی از پیچیده ترین جراحی های زیبایی بینی می باشد و برای داشتن جراحی بینی گوشتی موفق لازم است که به جراح بینی با تجربه و متبحر مراجعه کنید تا با تقویت غضروف و بافت عمل بینی را انجام دهد.

جراحی بینی ترمیمی:

اگر نقص های بینی در جراحی بینی اولیه رفع نشده باشد یا مشکل جدیدی در اثر برداشتن غیر اصولی بافت بینی بوجود آمده باشد عمل بینی ترمیمی انجام می پذیرد.

زمان مناسب برای انجام جراحی ترمیمی پس از یکسال می باشد که زخم های ناشی از عمل بینی اولیه بهبود یافته است یا فرم تثبیت شده ای پیدا کرده است.

دست زدن به بینی زودتر از زمانی که جراح بینی‌مشخص می کند باعث به وجود آمدن عوارضی جدی حتی جبران ناپذیر مخصوصا در قسمت پوست بینی خواهد شد.

درباره جراحی بینی از زبان دکتر امید ابراهیمی بشنوید:

 

در ادامه مطالب، دکتر امید ابراهیمی ،متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، در مورد جراحی پلاستیک بینی و انواع آن نکات مهمی را برای شما توضیح داده اند :

جراحی بینی فانتزی:

جراحی زیبایی بینی عروسکی با قصد داشتن بینی سربالا، کوچک و دارای قوس بیشتر صورت می پذیرد ، جراحی بینی فانتزی برای هر نوعی از بینی و هر چهره ای انجام می شود.

برای جراحی بینی فانتزی موفق لازم است که بینی دارای بافت و غضروف مقاوم و پوست نازکی باشد و بعلاوه فرد اجزای صورتی عروسکی و کوچک داشته باشد.

معیارهای زیبایی‌شناختی در جراحی پلاستیک بینی

به صورت متعدد پیش می آید که متقاضیان برای عمل بینی از پیشنهادات جراح در مورد تغییرهای بینی پس از جراحی ناراضی باشند. بعضی اوقات اصرار بیش از حد اشخاص ، جراح را به سمت انجام یک عمل غیر اصولی و غیر استاندارد سوق می‌دهد که از نتیجه آن نه خود جراح راضی خواهد بود و نه مراجع.

خوب است آگاه باشید که ایجاد تغییراتی در بینی، بر اساس، استاندارد، اصول و قواعد علم زیبایی‌شناسی انجام می‌پذیرد.

طی‌ سال های متمادی، هنر و دانش بشر به درجه ای رسیده است که میتواند یک چهره استاندارد را ترسیم کرده تا به چشم عموم مردم جهان، جذاب و زیبا و باشد.

هرچه جراح بینی بتواند در انجام عمل‌های زیبایی صورت ازجمله جراحی بینی، اجزای صورت شما را به آن استانداردها نزدیک‌تر کند، چهره شما زیباتر خواهد شد.

تفاوت جراحی پلاستیک بینی عروسکی و طبیعی

مورد دیگری که درباره جراحی پلاستیک بینی باید دقت داشت، تغییر سلیقه افراد می باشد، در گذشته، عمل بینی عروسکی یا فانتزی بسیار رایج بوده است.

در این جراحی با برداشتن قسمت زیادی از غضروف، شکل و فرم بینی تغییرهای بسیاری می‌کند.

زاویه بین لب بالایی و نوک بینی در این نوع جراحی بینی، بیش از ۱۰۰ درجه می باشد. بعلاوه سوراخ‌های بینی هم کوچک‌تر می‌شوند که البته بر تنفس صحیح فرد هم تاثیر منفی دارد.

ولی اکنون جراحی بینی طبیعی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اشخاص به طور معمول مایل هستند تنها ایرادهای بینی رفع شود و بعد از عمل، خیلی مشخص و معلوم نباشد که بینی آن‌ها جراحی شده است.

نتیجه جراحی پلاستیک بینی با شکل طبیعی این می باشد که تیغه بینی، پره‌های بینی، و اندازه سوراخ‌های بینی، همه به طور استاندارد و طبیعی خواهد بود.

جراحی پلاستیک بینی طبیعب توسط دکتر امید ابراهیمی

بعلاوه اندازه بینی با اجزای دیگر صورت هماهنگی و تناسب بیشتری پیدا می‌کند. قوز بینی هم بدون سرسره‌ای شدن یا ایجاد قوس زیاد روی بینی، درست می‌شود.

تفاوت جراحی پلاستیک بینی استخوانی و گوشتی:

به طور معمول عمل جراحی بینی گوشتی، مشکل تر از جراحی بینی استخوانی می باشد. در بینی استخوانی، پوست بینی نازک و حجم استخوان و غضروف، زیادتر می باشد. جراح به راحتی با تراشیدن غضروف، می‌تواند برای بینی شکل دلخواه را بوجود بیاورد. در بینی گوشتی ولی این امر برعکس می باشد.

بینی گوشتی، پره‌های ضخیم‌تر، نوک پهن‌تر، پایه استخوانی پهن‌تر و پوست ضخیم‌تر همراه با بافت‌های چربی بسیاری دارد. از جهت دیگر غضروف بینی گوشتی، نازک و کم می باشد و تراشیدن آن خیلی دشوارتر است.

به طور معمول جراح قسمتی از تیغه بینی را می‌تراشد تا برای اصلاح فرم بینی، غضروف بردارد. کار گذاشتن این غضروف اضافی باعث می‌شود تا فضا برای رشد بافت چربی وجود نداشته باشد. این روش کمک می‌کند تا دوباره بافت چربی اضافی در بینی گوشتی شکل نگیرد.

خطرات و عوارض جراحی پلاستیک بینی:

به صورت کلی، عمل‌های جراحی زیبایی عوارض و مشکلات مشترک دارند که احتمال وقوع آن‌ها هست. خطرات و مشکلات مشترک عمل جراحی زیبایی بینی با سایر عمل‌های جراحی مثل خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی می‌باشد.

 • اختلال در تنفس
 • تغییر رنگ و تورم پوست بینی
 • نیاز به عمل مجدد
 • خون دماغ شدن
 • احتمال بوجود آمدن ظاهر نامتقارن و غیریکدست در بینی
 • سوراخ شدن تیغه‌ بینی

به علاوه مشکلات سلامتی که با روش عمل جراحی زیبایی بینی ربط دارند، تعدادی از عوارض جانبی احتمالی کوتاه مدت هم هست. از آنجایی که عمل جراحی رینوپلاستی روشی فردی می باشد، عوارض جانبی تجربه ‌شده توسط افراد هم مختلف خواهد بود.

آگاهی درباره این عوارض جانبی و شدت و دوام آن‌ها، به مراجع کمک می‌کند تا احساس خاطر جمعی بیشتری نسبت به این جراحی مهم داشته باشد و آسان تر به چشم‌انداز جراحی پلاستیک بینی خود روبرو شود.

درد پس از عمل:

جراحی بینی یکی از راه های مفید و موثر برای بهبود ظاهر فرد می باشد. به علت نیاز به تغییرهای گسترده در استخوان بینی و غضروف، بیمارها امکان دارد به دنبال این جراحی درد یا ناراحتی را تجربه کنند. این مسئله به صورت معمول کوچک می باشد و مسکن‌هایی از جمله: استامینوفن، برای مدیریت این درد کافی می باشد.

ورم:

یکی از متداول ترین عوارض جانبی رینوپلاستی تورم اطراف بینی و چشم می باشد. تورم در روزهای پس از عمل قابل توجه می باشد، ولی پس از حدود دو هفته تا اندازه زیادی فروکش می‌کند؛ البته مقدار ورم به نوع جراحی و پزشک معالج هم بستگی دارد.

توجه به این امر قابل اهمیت می باشد که بعضی از تورم های کوچک امکان دارد تا حداقل پنج تا شش ماه بعد از عمل جراحی رینوپلاستی وجود داشته باشند. نتیجه نهایی جراحی پلاستیک بینی به‌ صورت معمول در یک سال قابل مشاهده می‌ باشد.

کبودی:

کبودی یک عارضه جانبی دیگر می باشد که بیشتر با جراحی پلاستیک بینی همراه می باشد. مقدار کبودی ناشی از جراحی باتوجه به حساسیت بیمار و مقدار خودِ عمل جراحی مختلف خواهد بود. این کبودی به طور معمول در ناحیه اطراف چشم بوجود می آید و می‌تواند تا حدودا ده روز هم ادامه یابد.

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بینی

پس از انجام عمل زیبایی بینی باید در تخت استراحت کرد، آن هم در وضعیتی که سر بالاتر از قفسه‌ سینه قرار بگیرد تا خونریزی و ورم کمتر باشد.

بعلاوه امکان دارد که جراح‌ برای حفظ شکل بینی و محافظت آن اِسپلینت یا گچ بینی قرار دهد که نوعی قالب پلاستیکی می باشد، و به طور معمول باید حدود یک هفته باشد.

احتمالا به ‌علت ورم یا اِسپلینت ‌هایی که طی جراحی داخل بینی گذاشته میشود احساس گرفتگی و پُری در بینی وجود داشته باشد.
مقداری‌خونریزی و خروج مخاط و خون کهنه تا چند روز پس از عمل یا بعد از برداشتن پانسمان‌ها نرمال می باشد ، احتمالا جراح در قسمت زیر بینی پد قطره ‌گیر هم قرار دهد .

این پد در حقیقت تکه‌ ای گاز پانسمان کوچک می باشد که زیر بینی چسابانده میشود تا تخلیه ‌ها را به خود جذب کند باید این گاز را طبق دستور پزشک تعویض کنید و نباید بشدت هم سفت به بینی‌ بسته شود.

برای کمتر شدن احتمال خونریزی و ورم و برای این که عوارض عمل بینی کاهش یابد شاید جراح‌ صلاح ببینید که نکات زیر را در هفته‌های پس از عمل رعایت کنید:

 • از فعالیت‌ های زیاد ازجمله: ورزش های هوازی و دویدن و به‌ صورت  کلی جست‌وخیز قوی پرهیز کنید
 • مواد غذایی پرفیبر از جمله: میوه و سبزیجات بخورید تا یبوست نگیرید، چون یبوست موجب می‌شود که فشار بیاورید و به محل جراحی فشار وارد میشود.
 • از ابراز باشدت احساسات با صورت مانند لبخند زدن یا خندیدن پرهیز کنید.
 • دندان‌ها را به آرامی مسواک بزنید تا لب بالایی  کمتر تکان بخورد .
 • ترجیحا لباس ‌هایی پوشیده که از جلو بسته شوند تا مجبور نشوید لباس خود را از سر بپوشید یا در آورده.
 • در ضمن نباید تا حداقل شش هفته پس از جراحی عینک آفتابی یا طبی روی بینی‌ قرار دهید، چون که عینک می‌ تواند به بینی فشار بیاورد.
 • درعوض می‌ شود از عینک‌ هایی استفاده کرد که روی پل بینی قرار نگیرند. یا حتی می ‌شود عینک‌  را با یک تکه چسب به پیشانی‌ بچسبانید.
 • امکان دارد سه تا چهار هفته پس از عمل بینی پلک ورم یا تغییر رنگ موقتی کند. ولی ورمِ خود بینی مقداری طول میکشد و زمان میبرد تا بخوابد. برای این که ورم‌ زودتر برطرف شود، ترجیحا سدیم مصرفی را باید کاهش بدهید.

بهتر است به توصیه‌هایی که جراح پلاستیک، به صورت اختصاصی برای شما مد نظر گرفته است دقت داشته باشید. با وجود این قبل از عمل به این موارد باید دقت داشته باشید:

 • چند هفته قبل از عمل، مصرف دخانیات را کنار بگذارید.
 • چند روز پیش از عمل بینی، قرص‌های ضد انعقاد خون مثل آسپرین را قطع کرده و پرهیز کنید .
 • شب پیش از جراحی حمام کنید.
 • صبح عمل ناشتا باشید.
 • لباسی بپوشید که بعد از جراحی لازم نباشد از سر، به تن کنید، ترجیحا پیراهن دکمه دار بهتر می باشد.

بعد از انجام جراحی پلاستیک بینی، حتما تمام سعی خود را کنید که هیچگونه فشاری به بینی وارد نشود؛ هیچگونه تماسی با بینی وجود نداشته باشد و پانسمان و چسب بینی از محل خود جدا نشود. به‌ صورت کلی باید نکات زیر را رعایت کنید تا به بهترین نتیجه عمل خود دست پیدا کنید:

 • ورم، درد و کبودی صورت و اطراف چشم قطعا نرمال می باشد مضطرب نشوید ؛ به مرور زمان برطرف خواهد شد.
 • اگر دچار خونریزی موقت شدید، اصلا مضطرب نشوید و با یک گاز استریل، سوراخ بینی را خود بپوشانید.
 • پانسمان چرب درون بینی بعد از۱تا ۳ روز برداشته می‌شود.
 • آتل روی بینی هم بعد از هفت‌روز جدا می‌شود.
 • ۲روزاول غذاهای آبکی میل کنید؛ از گاز زدن و باز کردن بیش از حد دهان حتما خودداری کنید.
 • ورم و کبودی تا دو هفته بعد از عمل آرام آرام برطرف میشود . می‌توانید روز اول از کمپرس سرد و بعد از آن کمپرس گرم استفاده کنید.
 • حدود سه تا چهار هفته نباید فین محکم‌کنید، و حتما باید با دهان باز عطسه کنید و هیچگونه ورزش و فعالیت بدنی سنگین به هیچ وجه نباید انجام دهید .
 • میوه و سبزیجات، مخصوصا میوه آناناس (البته نه کمپوت آن) حتما زیاد مصرف کنید.
 • روش صحیح چسب زدن بینی را از جراح حتما باید بپرسید و به دقت عمل کنید.

سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی

در جراحی بینی محدودیت سنی معینی وجود دارد و پیشنهاد می‌ شود پیش از سن مشخص شده این عمل انجام نشود زیرا که می‌ تواند خطرات و مشکلاتی را برای اشخاص به همراه داشته باشد.

سن جراحی پلاستیک بینی در دختران از سن ۱۵ سالگی و در پسران از سن ۱۷ سالگی می باشد اگر‌ که رشد کامل جسمی و فکری فرد و داشتن انگیزه لازم هم وجود داشته باشد .

چه افرادی نباید عمل جراحی بینی انجام دهند؟

عمل جراحی پلاستیک و زیبایی بینی در اطفال‌و افرادی که بیماری‌هایی مثل سرطان، عیوب انعقادی بیماری‌ های خونی و امراض ناتوان‌ کننده مزمن، عفونت‌ های حاد، بیماری‌ های روانی و قلبی شدید دارند، ممنوع می باشد.

چه افرادی نیازمند جراحی بینی هستند؟

حدودا تقریبا ۲۷ درصد افراد نیازمند به جراحی بینی هستند، هرچند که به خود فرد بستگی دارد. مواردی مانند کجی ‌بینی، بزرگی یا قوز بینی، انحراف بینی، یا زائده‌ای در بینی وجود داشته باشد میتوانند جراحی کنند.

جراحی بینی برای بیماران قلبی امکان دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله جامع ما را از دست ندهید.

رژیم غذایی روز عمل بینی

در روز جراحی بینی، بیمار حتما باید از خوردن غذاهای سفت، سبزیجات آب پز، سوپ، سیب زمینی پخته، غذاهای دیر هضم، غذاهای تند و فلفلی خودداری کند و به جای آن مایعات بدون نی بنوشد. بعلاوه روز جراحی هم نباید میوه های اسیدی مانند پرتقال و آب پرتقال بخورد.

 • روز عمل بینی ازخوردن میوه های اسیدی مثل پرتقال و آب پرتقال خودداری کند.
 • آب انبه و آب آناناس و میوه آناناس پوره شده برای روزهای اول پس از جراحی پلاستیک بینی بسیار عالی هستند.

عمل بینی و بارداری

خانم ها می توانند دو ماه پس از زایمان جراحی بینی انجام دهند و بعلاوه یک ماه پس از عمل بینی هم میتوانند اقدام به بارداری کنند. اما هر چی که این فاصله بیشتر باشد موجب می شود عوارض ناشی از ضعف بدنی بروز نکند.

روش نوین عمل بینی

امروزه در روش های جدید عمل بینی که به روش های تقویتی بینی مشهور میباشد در صورت اضافه بودن قسمتی از بافت بینی آن را برمی دارند و در بخشی از بینی که کمبود بافت دارد پیوند می زنند. در این روش ها بافت شکلش تغییر داده می شود ولی خارج نمی شود.

در این روش ها اسکلت بینی را بازسازی میشود و بافت های ضعیف را تقویت می کنند و این باعث می شود بینی در طولانی‌ مدت حداقل افتادگی را داشته باشد.

در روش های قدیمی عمل بینی بیشتر وابسته به برداشتن و خارج کردن بافت بینی بود و به طور معمول همیشه بینی را کوچک می کردند.

در این روش ها در طولانی مدت بافت ها فرو افتادگی پیدا می کردند زیرا حمایت اسکلتی بینی کم می شده و با بالا رفتن سن حالتی چروکیده و افتاده به خود می گرفته و به طور معمول مراجعان را دچار مشکل تنفسی می کرده است.

تفاوت رینو پلاستی سنتی و رینو پلاستی مدرن

رینوپلاستی سنتی تنها با هدف کوچک کردن و تغییر ظاهر بینی انجام می‌شده است و طی آن بخش های زیادی از غضروف‌های بینی برداشته و استخوان ها خرد می شدند و در نتیجه بینی از جهت کاربردی دچار مشکل می شده است . اما در رینوپلاستی مدرن علاوه بر تغییر فرم ظاهری ،می‌توان عملکرد بینی را هم بهبود بخشید.

تناسب اجزای صورت

به علت ناآگاهی از این امر در کشور ما بیشتر افراد تلاش می کنند که با انجام جراحی پلاستیک بینی گوشتی یا استخوانی بر روی بینی خود تاثیر زیادی بر زیبایی صورت بگذارند. این موضوع موجب نارضایتی بعضی از بیماران بعد از عمل بینی می شود. یک بینی زیبا اگر که چهره فرد فرم مناسبی از فکین و لبخند نداشته باشد خود را به خوبی نشان نمی دهد.

شخصی که تناسب نسبتا مناسبی در چشم ها، فکین، صورت و … دارد ولی بینی اش مقداری پهن می باشد، با این حال این شخص باز هم ۹۰ درصد زیبایی خود را دارد و فقط با انجام یک جراحی زیبایی به روی بینی به نتیجه بسیار زیبایی دست پیدا خواهد کرد.

هرچند که باید بدانید که کل آمار و ارقام گفته شده در این مقاله مربوط به اشخاصی می باشد که چهره نسبتا عادی دارند.

طبیعتا ناهنجاری های باشدتی که در بینی و یا فکین وجود دارد می تواند این نسبت ها را تغییر بدهد. برای مثال شخصی که بینی بزرگ و غیر قرینه دارد طبیعتا عمل بینی او خیلی رضایت بخش خواهد شد.

توصیه‌هایی برای تجربه‌ی موثر تر عمل زیبایی

برای حداقل شدن خطرات و عوارض عمل جراحی پلاستیک بینی که از جراحی های سبک و کم عارضه در حوزه زیبایی شناخته می‌شود، نیاز می باشد که در انتخاب پزشک معالج خود بسیار توجه داشته باشید.

این مهم برای افزایش حداکثری مقدار رضایت از جراحی، هم ضرورت دارد. برای اطمینان بیشتر کل سؤالات خود را از پزشک جراح بپرسید. این سؤال ها می‌تواند درباره تجربیات و مدرک پزشک در این امر باشد.

می‌توانید با دیدن عکس بینی های جراحی شده بوسیله وی و ارزیابی آن‌ها با سلیقه‌ی شخصی خود، درست بودن انتخاب خود را محک بزنید.

در مورد شیوه انجام جراحی و عارضه‌های بعد از جراحی هم به صورت دقیق سؤال بپرسید تا مقدار رضایت شما از عمل بیشتر شود. برای مثال، اگر می‌خواهید بینی شما بعد از عمل حالت نرمال داشته باشد، پزشکی که جراحی بینی فانتزی را به خوبی انجام نمی‌دهد، انتخاب صحیحی برای شما به نظر نمی‌رسد.

در این مرحله باید دقت کنید که بینی شما از کدام نوع می باشد ، آیا عمل شما یک عمل بینی استخوانی می باشد یا در حوزه عمل بینی گوشتی می باشد. اگر بینی گوشتی می باشد، درباره بازگشت گوشت پس از عمل، از دکتر خود پرسش کنید.

محدودیت انجام این جراحی فقط سن رشد افراد است. هرچند اشخاصی که برای انجام هر نوع عمل جراحی دارای حال جسمی مساعدی نمی باشند، هم باید از انجام این جراحی خودداری کنند.

دختران پیش از انجام جراحی باید حداقل ۱۵ یا ۱۶ سال سن داشته باشند. پسران هم حتما باید حداقل ۱۷ یا ۱۸ سال داشته باشند. در صورت دیگر، با رشد شخص، فرم بینی تغییر خواهد کرد.

با توجه به این که زیبایی ظاهری در زندگی فرد زیاد نقش تاثیر گذاری ایفا می‌کند، جراحی پلاستیک بینی توانایی چشمگیری در بوجود آوردن حس بهتر فرد و افزایش اعتماد به نفس فرد را دارد. در حقیقت ، این امر انکار ناپذیر می باشد که عمل جراحی زیبایی برای بیشتر انجام دهندگان این عمل یک تجربه بسیار مثبت می باشد. بیشتر مطالعات نشان می‌دهند که تعدا کثیری از مردم که جراحی بینی را انجام داده‌اند، از جهت روان‌شناختی در سطح مناسب تری قرار می‌گیرند. نکته‌ی بااهمیتی که باید برای داشتن یک تجربه‌ عالی مد نظر قرار دهیم انتخاب پزشکی متخصص، متبحر و مورد اعتماد میباشد که عملکردش با خواسته‌ی ما در یک جهت قرار دارد.

انحراف تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی دیواره ای می باشد که بخش داخل بینی را به دو قسمت تقسیم می کند . به طور معمول بخش پایین غضروفی است، این تیغه هم مثل دیگر قسمت های بدن رشد می کند، در این رشد لازم به هماهنگی غضروف سازی و استخوان سازی می باشد .

جراحی انحراف بینی توسط دکتر امید ابراهیمی بهترین جراح بینیبا ارزیابی های اخیر مشخص شده است که اگر این رشد به طور غیر عادی باشد احتمال انحراف تیغه بینی از خط وسط دیده می شود . انحراف تیغه بینی بر اثر ضربه و یا شکستگی بینی هم ایجاد می شود. ولی رینوپلاستی چه کمکی به آن می کند؟

در خصوص وضعیت ظاهری در بعضی از بیمار ها انحراف تیغه بینی موجبِ بروز مشکلات تنفسی می شود ، وجود خروپف های شبانه بعلاوه کاهش حس بویایی از جمله موارد تأثیر گذار می باشد . دقت کنید که انحراف تیغه بینی از جهت ظاهری محسوس و واضح نیست .

این مسئله بوسیله دارو حل نخواهد شد ، روش رینوپلاستی انحراف تیغه بینی را ترمیم می کند و البته که این امر بعد از سن رشد نتیجه بهتری خواهد داشت .

اطلاعات تکمیلی در خصوص رینوپلاستی:

رینوپلاستی به طور معمول یک تا دو ساعت زمان می برد و گاه بیشتر هم طول می کشد . در این روش احتمال بروز تورم و کبودی پیرامون چشم هم دیده می شود . بروزسردردبه همراه خونریزی مسئله ای عادی می باشد و در آخر احتمال خشکی بینی هم وجود دارد .

اگر نوع جراحی شما طوری باشد که نیاز به محافظ داشت می شود از گچ بینی که با نام اسپلینت شناخته شده استفاده نمود. جمع شدن خون در زیر پوست اگر عادی باشد مسئله ای به همراه نخواهد داشت . واکنش های عادی نسبت به بیهوشی مسئله ای نرمال می باشد .

اگر سیگاری می باشید تا هنگام بهبودی کامل جراحی رینوپلاستی از سیگار کشیدن خودداری‌کنید . گاه دیده شده است که تورم ماه ها زمان میبرد مقداری صبر تأثیر گذار می باشد . بلند کردن جسم سخت هم تا مدتی‌کنار گذاشته شود، ورزش های سنگین هم تا دو ماه اول باید کنار گذاشته شوند.

اگر در بویایی خود دچار مسئله شدید باید در ابتدا با پزشک مشورت کنید ولی همچین حسی اغلب کوتاه است .

عمل بینی و نتایج آن در یک نگاه

برای انجام یک جراحی بینی موفق، نوع و شکل بینی شما و جنس پوست بینی خیلی تاثیر گذار است . هرچه پوست بینی انعطاف پذیرتر و نازک‌تر  باشد، فرم دلخواه را بهتر می‌پذیرد.

جراحی پلاستیک بینی توسط دکتر امید ابراهیمیجراح متخصص جراحی پلاستیک بینی با کمک معاینه دقیق، اندازه‌گیری ابعاد داخلی و بیرونی بینی بعلاوه انجام آزمایش در صورت نیاز، بهترین روش جراحی را به شما توصیه خواهد کرد.

در جراحی بینی، با ایجاد کردن برش و کنار زدن پوست، استخوان و غضروف زیر آن تراش می‌خورد تا بینی به شکل دلخواه و مناسب برسد.

اگر برای جراحی پلاستیک بینی به متخصص‌ گوش‌ و حلق ‌بینی ‌مجرب ‌مراجعه کرده‌اید، به پزشک خود اعتماد کنید و با توجه به نظر او دوره بهبودی را طی کنید. شش ماه تا یک سال طول می کشد تا کل ورم های بینی رفع شود و شکل نهایی بینی به‌دست بیاید.

در کمی از اشخاص امکان دارد برای رسیدن به شکل دلخواه، نیاز به یک جراحی دوباره باشد.

این عمل الزاما به معنی این نمی باشد که جراح کار خود را صحیح انجام نداده است.

پاسخ بیولوژیکی بدن بعلاوه جنس پوست هر شخص با فرد دیگر مختلف می باشد، به این علت نتایج جراحی هم در همه یکسان نیست. در نتیجه صبر داشته باشید و در مورد اضطراب‌های ذهنی‌ خود با جراح حتما گفت و گو کنید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button