جراحی گوش

دکتر امید ابراهیمی دارای بورد تخصصی جراحی گوش ، حلق و بینی ، یکی از بهترین پزشکان جراحی گوش در تهران هستند ، که می توانید نمونه کارهای ایشان را در گالری سایت مشاهده نمایید. در ادامه مقاله با دکتر ابراهیمی همراه باشید.

جراحی گوش

در برخی از افراد لاله گوش به طور مادرزادی بر آمده تر از حالت طبیعی است ؛ این حالت که گوش خفاشی نامیده می شود ، ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد. برآمده بودن لاله گوش می تواند منجر به تمسخر فرد توسط دیگران و کم شدن حس اعتماد به نفس فرد شود. با عمل جراحی گوش می توان شکل برآمده لاله گوش را اصلاح کرد و نمایی طبیعی به گوش ها داد. بهترین زمان عمل جراحی گوش ، قبل از ورود کودک به مدرسه می باشد ؛ ولی در هر زمان دیگری پس از آن نیز قابل انجام است.

تصمیم گیری برای جراحی گوش

اولین قدم ، مشاوره با یک جراح گوش است ؛ در اولین جلسه ملاقات ، درباره اهداف و سوابق پزشکی تان با جراح صحبت کنید ؛ درباره خطرات ، مزایا ، هزینه ها ، ریکاوری و اینکه آیا انتظارات تان برای نتایج ، منطقی هستند یا خیر ، از جراح گـوش سوال کنید.

جراحي زیبایی گوش چگونه انجام می شود ؟

روش های مختلفی برای شکل دهی مجدد گوش وجود داد. یکی از این روش ها ، شامل بریدن و برداشتن غضروف گوش می باشد که مولفه ساختاری اصلی گوش به شمار می آید ؛ روش دیگر ، شامل تا زدن و بخیه کردن غضروف و برداشتن آن می باشد.

در هر دو حالت ، جراح گوش ، کار خود را با ایجاد یک برش کوچک در پشت گوش آغاز می کند ؛ این امکان دسترسی به غضروف برای انجام روند های الزامی را فراهم می آورد ؛ بعد از تکمیل جراحي گوش ، پزشک برش ها را با بخیه می بندد.

طول مدت عمل زیبایی گوش برای هر گوش حدود یک ساعت می باشد. در طی جراحي شکل غیر طبیعی لاله گوش با بخیه های خاصی به شکل طبیعی بازگردانده می شود.

جراحی گوش

مزایای جراحی زیبایی گوش

افرادی که جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی انجام داده اند ؛ از مزایای زیر بهره مند خواهند شد :

 • عمل گوش ایمن و بدون هیچگونه خطری است.
 • این جراحی به از بین رفتن نواقص گوش کمک خواهد کرد.
 • پس از اصلاح ایرادات ظاهری گوش ، کودکان توسط دوستان خود مورد تمسخر قرار نمی گیرند.
 • این جراحی موجب افزایش اعتماد به نفس و رضایت فرد از ظاهر خویش خواهد شد.
 • دوره نقاهت و استراحت در این جراحی بسیار کوتاه است و حدود یک هفته طول خواهد کشید.
 • موجب بهبود شرایط احساسی و روانی افراد می شود.
 • در این جراحی برش ها در سطح حداقل قرار دارند.
 • به کمک این جراحی فرد قادر به انتخاب ظاهر گوش خود می باشد.

اقدامات قبل از عمل گوش

 1. مصرف داروهای ضد التهاب چون ایبوپروفن، آسپرین و غیره موجب رقیق شدن خون می شوند و در نهایت منجر به افزایش احتمال خون ریزی در حین جراحی خواهند شد. بنابراین حداقل از دو هفته قبل از جراحی از مصرف این داروها خودداری کنید.
 2. توصیه می شود قبل از جراحی لیستی از داروهایی که ممکن است بر روی گردش خون شما تاثیر گذار باشد، تهیه کنید تا قبل از جراحی از استفاده آن ها پرهیز نمایید.
 3. حداقل تا دو هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف هرگونه مشروبات الکلی خودداری کنید.
 4. قبل از جراحی حتما پزشک را در جریان سابقه بیماری یا حساسیت دارویی خود قرار دهید.
 5. در صورتی که قبل از عمل نیاز به مصرف داروی خاصی بود ، آن را تهیه و مرتبا استفاده نمایید.
 6. شب قبل از جراحی استحمام کنید و شام سبکی میل نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • حدود ۴ ساعت بعد از عمل گوش بیمار از مراکز جراحی مرخص می شود. گوش ها به مدت ۱۰ روز با باند کشی پانسمان شده و بخیه ها نیز معمولا در روز دهم کشیده می شود .
 • بلافاصله بعد از عمل تغییر شکل لاله گوش مشهود است ؛ ولی درجاتی از تورم و قرمزی وجود دارد که ظرف ۲ ماه بهبود کامل می یابد. شخص قادر خواهد بود ۳ روز بعد از عمل در محل کار خود حاضر شود.
 • بعد از عمل گوش ، تا مدتی از انجام فعالیت و ورزش های سنگین خودداری کنید ، چرا که ممکن است باعث خونریزی در گوش ها شود.
 • بعد از جراحی بر روی گوش ها سربند قرار می گیرد که ممکن است باعث کاهش شنوایی افراد شود. به همین دلیل توصیه می شود تا زمانی که هد بند به روی سر قرار دارد ، از رانندگی کردن خودداری نمایید.
 • به هنگام دراز کشیدن از خوابیدن به شکم و پهلو خودداری نمایید. بهتر است سر خود را بالاتر از حد معمول قرار دهید.
 • بعد از جراحی ، تورم در گوش طبیعی است. اما به منظور کاهش ورم گوش مصرف ادویه و سدیم را به حداقل برسانید. همچنین از مایعات بیشتری استفاده کنید.
 • از سه روز بعد از عمل ، حمام رفتن مانعی ندارد و می توانید به آرامی روی گوش خود را بشویید.
 • مرتبا و تا آخر از داروهای تجویز شده ، استفاده کنید.
 • بعد از گذشت یک هفته برای چکاپ و معاینه ، مجددا به مطب مراجعه نمایید.
 • تورم و کبودی در نواحی مورد درمان طبیعی است و به مرور زمان از بین خواهد رفت ، بنابراین جای نگرانی نیست.

جراحی گوش

کاندیدای جراحی زیبایی گوش ، چه کسانی هستند ؟

در ذیل ؛ به کسانی که می توانند تحت عمل جراحی گوش ، قرار گیرند ؛ اشاره شده است.

 1. افرادی که دارای سلامت کامل جسمی و روحی می باشند.
 2. کسانی که می خواهند اقدام به انجام عمل زیبایی گوش نمایند ، سن آن ها حداقل باید 5 سال باشد.
 3. افراد باید انتظارات واقع بینانه از جراحی زیبایی گوش ، داشته باشند.

آیا نتیجه جراحی زیبایی گوش ، دائمی است ؟

نتایج به دست آمده از عمل گوش ، دائمی بوده و تحت تاثیر عوامل متفاوت ، تغییر نمی کند ؛ بنابراین ، در این باره نگران نباشید.

آیا جراحی زیبایی گوش دردناک است ؟

بسیاری از افراد به علت واهمه از درد ناشی از عمل گوش ، از انجام این جراحی زیبایی ، صرف نظر می کنند ؛ در صورتی که عمل گوش ، تحت بیهوشی انجام می شود و میزان درد ناشی از آن در دوران نقاهت نیز بسیار خفیف است ؛ به طوری که با مصرف مسکن ، تسکین می یابد.

هزینه جراحی زیبایی گوش چقدر است ؟

فاکتورهای متعددی در هزینه عمل گوش ، نقش دارند ؛ به همین علت ، بهتر است افراد به منظور آگاهی دقیق از هزینه این جراحی زیبایی ، به متخصص گوش و حلق و بینی ، مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرند ؛ پس از انجام بررسی های لازم ، بیماران از هزینه عمل زیبایی گوش ، مطلع خواهند شد.

در رابطه با پرداخت هزینه جراحی زیبایی گوش توسط بیمه ، که بسیاری از زیباجویان در ارتباط با آن سوال دارند ، باید ذکر شود ؛ شرکت های بیمه ، هزینه هیچ یک از جراحی های زیبایی را متقبل نمی شوند.

 

 

خلاصه

اگر گوش های شما برجسته است یا گوش های بدشکلی دارید ، عمل جراحی گوش گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. جراحي گوش که پزشکان آن را اتوپلاستی می نامند ، بیشتر بر روی کودکان 5 تا 14 سال انجام می شود ؛ برای بزرگسالان هم آنقدر دیر نیست که نتوانند برای ایجاد تغییر ، از این جراحی بهره مند شوند ؛ اتوپلاستی ، می تواند مشکلات مختلف گوش ؛ از قبیل گوش های برآمده ، لاله های بسیار بزرگ گوش ، گوش های آویخته یا گوش هایی که بخشی از ویژگی های یک گوش نرمال در آن تکمیل نشده است را درمان کند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button