سپتورینوپلاستی چیست؟

آیا تا به حال زمانی که مقابل آینه ایستاده‌اید به جراحی بینی فکر کرده‌اید؟ آیا از دیگران و نزدیکان خود در مورد جراحی بینی نظرخواهی کرده‌اید؟ احتمالاً کسانی را در اطراف خود دیده‌اید که بینی خود را جراحی کرده‌اند و از نتیجه کار راضی بوده و یا شاید ناراضی بوده‌اند. شکل بینی شما چگونه است؟ بینی استخوانی دارید یا بینی گوشتی؟ از جراحی انحراف بینی اطلاعی دارید و آیا خود یا نزدیکان شما به انحراف بینی مبتلا هستید؟ آیا می‌دانید جراحی بینی انواع مختلف دارد و متناسب با شکل و نوع بینی شما و مشکلی که هست نوع جراحی فرق می‌کند؟ همه این‌ها سؤالاتی است که ممکن است تاکنون برای شما پیش آمده باشد و به دنبال پاسخ آن بوده باشید.

زیبایی و داشتن صورت زیبا و البته متناسب در کنار سیرت زیبا در روابط انسانی بسیار تأثیرگذار و مهم است، اما اولین چیزی که در ملاقات با دیگران به چشم می‌آید، داشتن چهره‌ای زیبا است که هم در خود فرد اعتمادبه‌نفس ایجاد می‌کند و هم در طرف مقابل حس مثبت برمی‌انگیزد. لذا تمام انسان‌ها علاقه‌مند به داشتن چهره‌ای جذاب و زیبا هستند. وجود تناسب بین اجزای صورت و رضایت از این تناسب و احساس جذابیت در خود، عاملی است که منجر به رشد تمایل به انجام جراحی بینی در بسیاری از افراد گشته است، ولی عقل حکم می‌کند که قبل از انجام هر کاری در مورد آن اطلاعات لازم را کسب کرده و با دید واضح و روشن دست به کار شد. به همین دلیل در این مطلب ما قصد داریم در مورد جراحی سپتورینوپلاستی بینی که نوعی جراحی بینی است صحبت کرده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم، با ما باشید.

سپتورینوپلاستی توسط دکتر امید ابراهیمی

سپتورینوپلاستی چیست؟

در انجام جراحی بینی، راینوپلاستی و سپتوپلاستی دو ردۀ مختلف هستند؛ راینوپلاستی جراحی بینی با هدف زیبایی و سپتوپلاستی؛ جراحی بینی با هدف اصلاح انحراف تیغۀ بینی است. سپتورینوپلاستی (یا عمل بینی) عملی برای بهبود ظاهر بینی شما (جراحی زیبایی بینی) و همچنین بهبود نحوه تنفس از طریق بینی (سپتوپلاستی) و رفع انحراف تیغۀ بینی است. در نتیجه سپتورینوپلاستی جراحی برای تغییر شکل و تغییر اندازۀ بینی و اصلاح انحراف تیغۀ بینی است. سپتورینوپلاستی عملی است که باعث تغییر ظاهر بینی و صاف شدن تیغه بینی می‌شود تا عملکرد سالم آن را بازیابی کند.

سپتورینوپلاستی شامل انجام عمل جراحی روی استخوان‌ها و غضروف‌هایی است که به بینی شما شکل و ساختار داده و حفره بینی شما را صاف می‌کند. سپتوم غضروف و استخوان داخل بینی شماست که سوراخ‌های بینی شما را جدا می‌کند.

فواید سپتورینوپلاستی بینی

بینی شما باید به همان شکل و اندازه‌ای باشد که شما دوست دارید و با آن احساس راحتی دارید و شما باید بتوانید به راحتی از هر دو حفرۀ بینی نفس بکشید. اگر همیشه از بینی خود ناراضی بوده‌اید، یا آسیب‌دیدگی یا گذر سن ظاهر آن را تغییر داده است، فواید سپتورینوپلاستی بینی می‌تواند شامل این موارد باشد:

 • شکل بینی را تغییر دهد
 • شکستگی و نقص را اصلاح کند
 • مشکلات تنفسی را بهبود بخشد
 • تقارن در صورت ایجاد کند
 • بین اجزای چهره هماهنگی و هارمونی برقرار کند

جراحی سپتورینوپلاستی بینی

خیلی از افرادی که توصیه به انجام سپتورینوپلاستی می‌شوند، از ناحیه بینی و در انجام تنفس دچار مشکل بوده و کمتر به دلیل زیبایی و ظاهر این کار را انجام می‌دهند. اگر بینی شما به دلیل انحراف تیغۀ بینی مسدود شده باشد، تنها با انجام سپتورینوپلاستی می‌توانید مشکل را حل و انحراف تیغۀ بینی را برطرف کنید.

عمل سپتورینوپلاستی دکتر امید ابراهیمی بهترین جراح بینی در تهران

این جراحی که تحت عمل بیهوشی انجام می‌شود، به طور عمل یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد. جراح شما برشی بر روی مخاط ایجاد می‌کند (لایه پوست مانند که در قسمت داخلی بینی قرار دارد) و آن را از روی غضروف و استخوان بلند کرده و آن‌ها قسمت‌هایی از غضروف و استخوان را که خم شده یا انحراف دارند را برداشته و بقیه را در حالت مستقیم قرار می‌دهد.

جراح می‌تواند با برداشتن مقداری از غضروف‌ها، نوک بینی شما را کوچکتر و گرد کرده و اگر روی بینی خود قوز داشته باشید، آن را تراش داده و صاف کند. همچنین در حین انجام این جراحی امکان باریک کردن بینی و اصلاح حفره‌های بینی نیز وجود دارد که ممکن است جراح برای بازسازی بینی و اصلاح شکل بینی نیاز به استفاده از پیوند غضروف و استخوان نیز داشته باشد.

بعد از اتمام کار به منظور جلوگیری از خونریزی و همچنین التهاب ناشی از عمل جراحی، نیاز است که بینی شما پانسمان شده و یا از آتل استفاده شود.

عوارض عمل سپتورینوپلاستی

همه جراحی‌ها خطراتی در پی دارند و ممکن است عوارضی ایجاد کنند و مشکلات مربوط به درد، خونریزی، زخم و عفونت می‌تواند پس از هر عمل جراحی رخ دهد.

موارد خاصی که بتوان به عنوان عوارض جراحی در مورد سپتورینوپلاستی بیان کرد عبارتند از:

عوارض عمومی:

 • درد
 • خونریزی
 • عفونت بعدازعمل

عوارض خاص:

 • چسبندگی، جایی که بافت اسکار و زخم در عمق بینی شما ایجاد می‌شود و جریان هوا را مسدود می‌کند
 • ایجاد مجموعه‌ای از خون یا آبسه بین لایه‌های سپتوم بینی
 • آسیب به اعصابی که مربوط به پوست نوک بینی هستند
 • پدیدار شدن سوراخ در تیغه بینی
 • کاهش حس بویایی
 • انسداد بینی
 • سرخی و ایجاد کبودی در اطراف چشم و بینی
 • عدم رضایت از نتیجه جراحی از جهت ظاهر و زیبایی

جراح گوش وحلق وبینی قبل از انجام جراحی با مراجعه‌کننده به طور مفصل صحبت کرده و اطلاعات لازم را در مورد نحوه انجام جراحی و عوارض احتمالی در اختیار او قرار داده و از مراقبت‌های مورد نیاز بعد از جراحی شرح کاملی بیان می نماید. به این صورت بیمار با آگاهی کامل این کار را انجام می‌دهد. از طرفی ایجاد اطمینان خاطر نقش مهمی دارد که تبحر و مهارت جراح می‌تواند اعتماد و اطمینان بیمار را به دست آورد.برای آشنایی بیشتر با دکتر امید ابراهیمی به صفحه بهترین جراح بینی مراجعه فرمایید.

هزینه عمل سپتورینوپلاستی

هزینه انجام سپتورینوپلاستی بسته به مشکلات بینی و نقائص موجود متفاوت است. ممکن است در برخی اصلاح عیوب بسیار ساده‌تر باشد و در برخی دیگر از افراد بسیار دشوارتر. بنابراین هزینه انجام این جراحی متفاوت و مختلف است. ضمن اینکه هزینۀ انجام جراحی مربوط به زیبایی بینی بسیار بیشتر از هزینۀ مربوط به رفع مشکل و نقص بینی است.

در مورد بیمه تکمیلی سپتورینوپلاستی نیز وضع کماکان به همین صورت است؛ بیمۀ تکمیلی هزینۀ مربوط به جراحی زیبایی بینی را تقبل نمی‌کند، اما هزینۀ انجام جراحی در مواردی که جراحی شکل درمانی داشته و برای رفع مشکلات بینی، شکستگی‌ها و انحرافات بینی که در سلامت بیمار و تنفس او نقش دارند، از سوی بیمۀ تکمیلی پرداخت می‌شود. برای اطلاع از جزئیات باید قبل از انجام جراحی با مشاور بیمۀ خود مشورت کرده و کسب اطلاع نمایید.

مراقبت‌های بعد از انجام سپتورینوپلاستی و زمان نقاهت

بعد از انجام جراحی تا زمان برطرف شدن بیهوشی و قرار گرفتن در وضعیت بی‌خطر کادر پزشکی در کنار شما بوده و شرایط شما را کنترل می‌کنند تا به حالت ثبات رسیده و مشکل احتمالی بروز نکند. بعد از آن در همان روز انجام جراحی در صورتی که مشکلی نباشد می‌توانید به همراه فردی که شما را همراهی می‌کند به خانه بروید.

سپتورینوپلاستی

تورم بعد از عمل و هر نوع پانسمان بینی می‌تواند تنفس از طریق بینی را در چند روز اول پس از جراحی دشوار کند. معمولاً فردای عمل خود می‌توانید پانسمان داخل بینی را بردارید. بالا نگه داشتن سر، استفاده از بالش‌های اضافی در شب و جلوگیری از دمیدن در بینی‌، به بهبودی کمک کرده و از جمع شدن مایعات اضافی جلوگیری می‌کند.

بعد از جراحی بروز کبودی و تورم در بینی و زیر چشم طبیعی است. این حالت به تدریج برطرف می‌شود، اما دیدن نتایج نهایی عمل شما ممکن است چندین ماه طول بکشد. وقت گذاشتن برای استراحت و بهبودی ضروری است. به مدت دو هفته از کارسنگین، ورزش، حمام طولانی گرم و خم شدن خودداری کنید. منطقی است که از شلوغی و حضور در مکان‌های شلوغ پرهیز کنید زیرا سرماخوردگی می‌تواند خطر عفونت بعد از عمل را افزایش دهد. بعد از این زمان، می‌توانید به تدریج به فعالیت‌های عادی خود بپردازید.

تورم و کبودی پس از جراحی طبیعی است و دیدن نتیجه نهایی زیبایی ممکن است مدتی طول بکشد. بیشتر کبودی‌ها طی دو تا سه هفته برطرف می‌شوند. ورم ممکن است بیشتر طول کشیده و گاهاً در بعضی موارد تا چند ماه طول ادامه داشته باشد، اما با گذشت سه ماه، به طور کلی شرایط عادی شده و می‌توانید به زندگی و فعالیت‌های عادی خود بدون هیچ نگرانی بازگردید و بینی شما شکل طبیعی خود را بازخواهد یافت.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button