سپتوپلاستی

 به عمل جراحی‌ای‌که در آن انحراف تیغه میان‌بینی اصلاح می‌شود سپتوپلاستی می‌گویند. در واقع می‌توان گفت تیغه‌ میانی در وسط دو سوراخ بینی قرار دارد. به طور کلی این تیغه باید در میان بینی قرار داشته باشد اما به دلایلی که بعداً به آن می‌ پردازیم ممکن است این تیغه انحراف پیدا کرده و به سمت سوراخ دیگر بینی متمایل شود. این امر باعث جلوگیری از عبور هوا در داخل بینی می‌شود. به دلیل انحراف تیغه ‌بینی سوراخ‌های بینی از حالت تقارن خارج شده و یکی از دیگری بزرگتر می‌شود.

عمل کردن سیتوپلاستی بینی

عمل سیتوپلاستی بینی با هدف بهبود یافتن انحراف بینی انجام می شود. انحراف بینی موجب اختلال‌های تنفسی و کم شدن جریان هوا به خاطر بسته بودن یکی از حفره‌های بینی می‌شود. در عمل انحراف بینی پزشک متخصص با بریدن و برداشتن قسمت‌هایی از تیغه بینی انحرافات را بهبود می‌بخشد. غالباً این عمل جراحی به تنهایی صورت می‌‌گیرد اما بیشتر متقاضیان پیشنهاد عمل سیتوپلاستی را هم‌زمان با عمل رینوپلاستی انجام می‌دهند.

سپتوپلاستی

علل انحراف بینی در افراد

علت‌های متعددی برای انحراف بینی اشخاص وجود دارد که عبارت‌اند از:

1-ارثی و مادرزادی : بیش از 80 درصد افراد به صورت ارثی دچار انحراف بینی هستند. این مشکل از ابتدا وجود نداشته است اما با بیش‌تر شدن سن و بزرگ شدن بینی کم،کم انحراف بینی به‌وجود آمده است.

2-تصادف یا ضربه: از عوامل دیگری که موجب انحراف بینی می‌شود می‌توان به ضربه‌ای که در اثر تصادف و یا حادثه‌های گوناگون به بینی وارد می‌شوند اشاره کرد.

علائم‌ انحراف بینی چیست؟

 • یکی از بارزترین علائم انحراف بینی اختلال‌های تنفسی در شخص می‌باشد.
 • شخص دائماً دچار گرفتگی بینی می‌شود. غالباً این مورد در یک طرف از بینی رخ می‌دهد و منجر به آزار و اذیت شخص می‌گردد.
 • خون دماغ شدن‌های پی‌در‌پی
 • خشک بودن دائمی مخاط بینی
 • مشکل تنفسی داشتن هنگام خواب و خر‌و‌پف‌های زیاد

سپتوپلاستی توسط دکتر امید ابراهیمی

آمادگی قبل از عمل انحراف بینی(سیتوپلاستی)

قبل از انجام عمل انحراف بینی باید با پزشک متخصص خود موارد مهمی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است را مطرح نمایید. این موارد عبارت‌اند از:

 1. سابقه پزشکی

چنانچه شما هر‌گونه عمل جراحی یا بیماری خاصی داشته‌اید به پزشک متخصص خود اطلاع داده؛ همچنین پزشک را در جریان داروهایی که مصرف می کنید نیز قرار دهید.

 1. انجام دادن معاینه فیزیکی

قبل از انجام عمل سیتوپلاستی معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. در ابتدا پزشک کل بینی و پوست آن قسمت را معاینه می‌نماید. ممکن است پزشک تشخیص آزمایش‌های دیگری را نیز بدهد تا شما انجام دهید.

 1. عکس گرفتن از بینی

برای عمل انحراف بینی شما باید از زوایای مختلف بینی عکس تهیه نمایید. این تصاویر در حین عمل و یا برای مقایسه بعد از عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. مشورت کردن با دکتر متخصص

پزشک متخصص قبل از عمل سیتوپلاستی جلسه‌ای را برای مشورت با شما هماهنگ می‌نماید. در این جلسه بر اساس معاینات و آزمایش‌هایی که انجام داده‌اید پزشک تشخیص می‌دهد که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر. همچنین نتیجه عمل را به صورت تقریبی برایتان توضیح می‌دهد. جهت مشاوره با دکتر امید ابراهیمی که یکی از بهترین جراحان بینی در تهران است با شماره 02188876200 تماس حاصل فرمایید.

سپتوپلاستی توسط دکتر امید ابراهیمی

عمل جراحی سیتوپلاستی

عمل سیتوپلاستی بینی با دو روش بیهوشی موضعی و یا بیهوشی عمومی که با توجه به تشخیص پزشک است انجام می‌شود.

انجام عمل انحراف بینی به این صورت انجام می‌شود که جراح، برشی در قسمتی از بینی ایجاد می‌‌نماید و پس از بازکردن پوشش مخاط بینی، انحراف تیغه بینی را عمل می‌نماید. همچنین اگر در حین عمل نیاز به برداشتن استخوان زائد و یا غضروف باشد این کار توسط پزشک متخصص انجام می‌شود و در پایان پوشش مخاطی و بخش‌های برش یافته با بخیه به قسمت اولیه خود باز می‌گردد.

مدت زمان عمل جراحی سیتوپلاستی بینی

مدت زمان عمل جراحی سیتوپلاستی براساس شدت انحراف بینی شخص متفاوت است اما به طور معمول عمل جراحی بین نیم‌ تایکساعت‌ به طول می‌انجامد.

هزینه عمل  جراحی سیتوپلاستی بینی

هزینه عمل سیتوپلاستی بینی با توجه به پارامترهای گوناگون متفاوت می‌باشد؛ برهمین اساس نمی‌توان برای همه افراد قیمت‌های یکسانی در نظر گرفت. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود حتماً قبل از عمل، به یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب مراجعه کرده تا بر اساس معاینات فیزیکی هزینه نهایی را به شما اعلام نماید.

مراقبت‌های بعد از عمل انحراف بینی

شما باید برای کم کردن خونریزی و ورم بینی پس از عمل جراحی سیتوپلاستی مراقبت‌هایی را انجام دهید. این مراقبت‌ها عبارت‌اند از:

 • به مدت یک ماه و نیم از انجام فعالیت‌های شدید و سنگین نظیر ایروبیک، بدنسازی، دویدن و … پرهیز نمایید؛ زیرا این فعالیت‌ها موجب بالا رفتن فشار‌خون شده و احتمال خونریزی بینی را افزایش می‌دهد.
 • از وارد شدن هرگونه ضربه به بینی جلوگیری نمایید.
 • در هنگام خواب، سر خود را بالا نگهدارید.
 • از لباس‌های جلوباز یا گشاد استفاده نمایید تا در زمان پوشیدن آن‌ها تماسی با صورت و بینی شما نداشته باشد.

سپتوپلاستی

عوارض ناشی از انحراف بینی

اگر انحراف بینی زیاد باشد منجر به گرفتگی بینی می‌شود. گرفتگی بینی عوارض متعددی به دنبال دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • خشک شدن دهان به خاطر تنفس دائمی از دهان
 • احساس گرفتگی بینی و احتقان در راه تنفسی
 • خواب ناآرام به دلیل تنفس سخت در طول شب

جلوگیری کردن از انحراف  بینی

برای جلوگیری از انحراف بینی تنها می‌توانید از وارد شدن ضربه به بینیتان مخصوصاً حین انجام ورزش‌هایی نظیر والیبال و فوتبال جلوگیری نمایید. همچنین مادامی‌ که از وسیله نقلیه استفاده می‌کنید حتماً از کمربند ایمنی استفاده نمایید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button