جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی): راهنمای کامل

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی، نوعی عمل بینی است که با هدف اصلاح انحراف تیغه میانی بینی (سپتوم) انجام می‌شود. این انحراف می‌تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد و منجر به مشکلاتی مانند تنفس دشوار، گرفتگی بینی، خونریزی بینی، خروپف و آپنه خواب شود.

انحراف بینی چیست؟

بیماری انحراف بینی یک وضعیت پزشکی است که در آن، تیغه وسط بینی یا سپتوم بینی به یک سمت منحرف شده و این انحراف به گونه‌ای است که موجب ایجاد علائم بالینی و مشکلات تنفسی برای بیمار می‌شود. به طور کلی، انحراف بینی به کجی و انحراف غضروف میانی بینی که باعث بروز مشکلات تنفسی و تغییرات ظاهری در بینی می‌شود، اشاره دارد. این وضعیت پزشکی ممکن است در افرادی که دارای تیغه وسط بینی غیرهمسان هستند، بیشتر مشاهده شود و اگرچه در برخی از موارد می‌تواند بدون عوارض خاصی باقی بماند، اما در مواردی دیگر می‌تواند علائم ناخوشایندی از جمله مشکلات تنفسی را به همراه داشته باشد، بنابراین تشخیص و درمان این وضعیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

انحراف بینی: علل، علائم و راه حل

انحراف بینی، عارضه‌ای رایج است که به کج شدن تیغه میانی بینی (سپتوم) اشاره دارد. این انحراف می‌تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد.

علل مادرزادی:

 • تنگی رحم و فشار به جنین در دوران بارداری
 • فشارهای هنگام زایمان

علل اکتسابی:

 • رشد نامناسب بینی در دوران کودکی
 • ضربه به بینی، به خصوص در دوران کودکی
 • شکستگی بینی
 • آسیب‌های ورزشی
 • تصادفات

عکس قبل و بعد از عمل انحراف بینی

جراحی انحراف بینی توسط دکتر امید ابراهیمی بهترین جراح بینی در تهران

 

جراحی انحراف بینی

چندین ساختار در بینی وجود دارد ؛ اول از همه استخوان است که در قسمت بالای بینی قرار می گیرد ، دو غضروف زوج در بالا و پایین بینی قرار می گیرد که به زبان ساده به آن ها غضروف های بالا و پایین گفته می شود ، همچنین ، یک غضروف بزرگ در خط وسط قرار دارد که اصطلاحا به نام سپتوم یا تیغه میانی بینی نامیده می‌ شود.

انحراف بینی شاید برای خیلی از افراد آزاردهنده و ناخوشایند باشد زیرا هم مشکلاتی را در تنفس و فعالیت‌هایی مثل تن صدا و مکالمه دارد و هم می‌تواند بر زیبایی بینی و صورت تأثیر گذارد. امروزه این مشکل به‌راحتی قابل درمان است و می‌توان مشکلات تنفسی را به‌ راحتی برطرف نمود. با مشورت و هماهنگی با پزشک گوش وحلق وبینی نیز می‌توان این انحراف را که به‌ صورت نازیبایی در‌آمده است عمل زیبایی نمود و ظاهری زیبا را نیز به چهره فرد هدیه کرد. لازمه این کار مراجعه به بهترین جراح انحراف بینی است و تجربه بالای جراح می‌تواند سلامت بینی را دوباره به فرد بازگرداند. برای آشنایی بیشتر با دکتر امید ابراهیمی به صفحه بهترین جراح بینی مراجعه فرمایید.

عکس قبل و بعد از جراحی انحراف بینی توسط دکتر ابراهیمی

عکس قبل و بعد از عمل انحراف بینی توسط دکترامید ابراهیمی

 

دلایل انحراف بینی

این کجی و انحراف بینی ، می تواند مادر زادی باشد ؛ به این شکل که جنینی که در رحم مادر قرار دارد ؛ به علت تنگی رحم و در اثر فشارهایی که به جنین وارد می شود ، به صورت مادرزادی این غضروف کج شود و همچنین ، فشار‌هایی که هنگام زایمان به جنین وارد می شود ، دچار ایجاد کجی و انحراف بینی شود. گاهی انحراف و کج شدن تیغه میانی بینی بعد از زایمان و در فرآیند رشد بینی که چندین سال زمان می‌ برد تا بینی رشد کند و شکل کامل خود را به دست آورد ، این زمان حدود سن 16 الی 17 سالگی می‌ باشد.

در طول فرآیند رشد ؛ گاهی بینی کج رشد می کند ؛ همچنین ضربات وارد شده به بینی ، ضربه های وارد شده در دوران کودکی ، ضربه های بسیار مهمی هستند و باید شکستگی های دوران کودکی را خیلی جدی گرفت ؛ چرا که باعث کجی و انحراف تیغه وسط بینی می شود. در سنین کودکی و عدم تکمیل فرایند، رشد اعضای بدن می‌تواند انحراف بینی را تشدید کرده و تبدیل به عارضه‌ای مزمن و کهنه کند. کودکان بسیار در معرض آسیب قرار دارند و به دلیل مقاومت کم در برابر حوادث دستخوش این عوارض می‌شوند که می‌تواند آن‌ها را از این عارضه دچار رنجش کند. همواره سعی نمایید مراقب کودکان خود بوده و مواد این‌چنینی و لطمات به صورت کودک را در همان ابتدای بروز درمان نموده و مشکلات آن را برطرف کنید.

کودکان پسر به دلیل شیطنت و بیشتر در معرض خطر بودن در بازی‌ها و فعالیت‌ها بیشتر دچار این عارضه به‌صورت اکتسابی می‌شوند. افتادن، ضربه و… می‌تواند مردان را بیشتر در معرض این خطر قرار دهد. با جراحی انحراف بینی در مردان می‌توان مشکلات این چنینی را به‌راحتی بر‌طرف نمود و سلامت و زیبایی را همزمان تجربه کرد.

فیلم نمنه جراحی انحراف بینی توسط دکترابراهیمی

تشخیص انحراف بینی

تشخیص انحراف بینی در درجه اول ، با معاینه بالینی صورت می گیرد و بعد از اقدامات پاراکلینیکی ؛ مثل سی تی اسکن ، آندوسکوپی بینی و سینوس وارد مرحله درمان انحراف بینی می شود. درمان این عارضه ، صرفا عمل جراحی است و درمان دارویی وجود ندارد ، اما این که بیمار حتما باید تحت عمل جراحی سپتوپلاستی قرار بگیرد یا نه ؛ به علائم بالینی بیمار بستگی دارد و این که این علائم تا چه اندازه برای بیمار مشکل ایجاد کرده باشد. به همین دلیل وجود یک انحراف در عکس رادیولوژی یا سی تی اسکن ، دلیل بر انجام عمل جراحی انحراف بینی نیست و باید به بیماران متذکر شد که صرف جراحی کردن بینی ممکن است ، باعث بر طرف کردن علائمی مثل خر خرهای شبانه نشود ؛ به این دلیل که این مشکل علل دیگری هم می‌ تواند داشته باشد و انحراف بینی فقط یکی از دلایلی هست که باعث تشدید این مشکل می‌ شود.

به همین دلیل قبل از عمل ، باید حتما معاینه و بررسی دقیق انجام شود ؛ تا اطمینان حاصل شود که علائم بالینی بیمار بعد از عمل سپتوپلاستی بهبود پیدا خواهد کرد.

عکس عمل انحراف بینی

عکس قبل و بعد از عمل انحراف بینی

 

درمان انحراف بینی

به طور کلی انحرافات تیغه وسط بینی یا سپتوم خیلی شایع هستند ، همانطور که توضیح داده شد ؛ چون جنبه مادرزادی به دلیل فشار های دوره جنینی وجود دارد ، خیلی شایع هستند. ولی برای همه افراد مشکلی ایجاد نمی کند ، بیشتر از هفتاد درصد مردم به صورت ناشناخته دچار انحراف تیغه وسط بینی هستند ولی همه آن ها احتیاج به درمان و عمل جراحی سپتوپلاستی ندارند ، بلکه انحرافات تیغه وسط بینی‌هایی احتیاج به درمان و جراحی انحراف بینی  دارند که از شرایط زیر برخوردار باشند :

 • منجر به آسیب هایی در بیمار شوند.
 • باعث اشکالاتی مثل آسیب تنفسی در بیمار گردند.
 • اشکالات زیبایی ؛ مانند کجی بینی در بیمار به وجود آورند.
 • منجر به بدشکلی بینی شوند.
 • سبب بروز عدم تقارن در بینی شوند.
 • موجب سینوزیت یا گرفتگی بینی به صورت یک طرفه یا حتی دو طرفه شوند.

جراحی انحراف استخوان بینی

در خیلی از مواقع در ظاهر بینی افراد هیچ انحرافی دیده نمی شود ؛ ولی در داخل ، تیغه غضروفی وسط بینی کج و انحراف وجود دارد و منجر به فشار روی سینوس های بیمار می شود و این فشار ها باعث بروز مشکل در بیمار می شود و علیرغم هیچ گونه مشکل ظاهری ، بیمار نیاز به درمان و عمل جراحی انحراف بینی دارد.

این عمل زمانی انجام می شود که بیمار حتما دارای علائم کلینیکی باشد ؛ به این دلیل که صرفا وجود انحراف تیغه وسط بینی به یک سمت ، دلیل بر این نیست که بیمار احتیاج به درمان خاصی داشته باشد.

ممکن است این سؤال برای خیلی از افراد پیش بیاید که آیا عمل جراحی انحراف بینی درد دارد؟

البته خود عمل انحراف بینی درد خاصی ندارد، اما در هر حال بافت‌ها و عناصر موجود در بینی دچار تغییراتی می‌شوند که وجود درد امری طبیعی است. اما درد و ناراحتی شدیدی ندارد که فرد را آزار دهد ومعمولا بامصرف داروی مسکن معمولی ماننداستامینوفن بهبود می یابد.

 

جراحی بینی کج توسط جراح بینی خوب دکتر امید ابراهیمی

 

به همین دلیل پزشکان در بیمارانی دست به اقدام عمل جراحی انحراف بینی می زنند که دچار علائم کلینیکی ، شده باشند ؛ این علائم کلینیکی همان طور که عرض شد می توانند ، خروپف‌ های شبانه باشد که برای بیماران خیلی آزار دهنده هستند ، یا ممکن است سینوزیت های مکرر باشند یا سردردهای شدید و مداوم.

جراحی انحراف بینی همراه با زیبایی

اگر یک فرد قصد انجام عمل انحراف بینی را دارد و همچنین ، تصمیم به جراحی زیبایی بینی هم دارد ، بهتر است این دو عمل دماغ را یکباره انجام دهد ؛ به این دلیل که زمانی تیغه بینی کج است و دارای غضروف‌های نامناسب است ، امکان خارج کردن این غضروف ها و استفاده از آن ها در نقاط دیگر بینی برای تقویت بینی و شکل دهی به بینی وجود دارد.

اگر بیمار عمل انحراف بینی را انجام دهد و بعد از مدتی تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی بگیرد ؛ دیگر امکان استفاده از غضروف‌های داخل بینی وجود نخواهد داشت و جراح ، نیاز به استفاده از غضروف لاله گوش پیدا می کند ؛ پس می توان نتیجه گیری کرد که انجام جراحی زیبایی و انحراف به شکل همزمان نتیجه بهتری خواهد داشت.

انحراف بینی در خانم‌ها به دلیل علاقه بیشتر به حفظ زیبایی و حساس‌بودن روی آن می‌تواند آزار‌دهنده‌تر باشد درنتیجه جراحی انحراف بینی در زنان طرفدار بیشتری دارد. ازآنجاکه انجام جراحی ترمیمی بینی جهت زیبایی می‌تواند شرایط را دشوار نماید خیلی از افراد با مشورت پزشک جراح زیبایی، عمل انحراف بینی و زیبایی را همزمان انجام می‌دهند که می‌تواند انتخابی درست بوده و مشکلات بعدی را به همراه نداشته باشد. زیرا ایجاد تغییرات جدید بر روی محل از قبل جراحی‌شده کار را کمی دشوار خواهد ساخت.

عمل زیبایی انحراف بینی و زیبایی همزمان می‌تواند به‌خوبی زیبایی و سلامت بینی و مجاری تنفسی را به افراد هدیه دهد. البته باید دقت شود که در سنین کم این عمل انجام نشود، زیرا هنوز رشد به‌صورت کامل انجام نگرفته است.

سن مناسب جراحی انحراف بینی

سن مناسب برای انجام عمل انحراف بینی ، زمانی است که بیمار از نظر جسمی به بلوغ کامل رسیده است ؛ اصولا این سن 18 سال در نظر گرفته می شود.

در سنین کم و زیر 18 سال هنوز رشد استخوان‌ها متوقف نشده است. در ضمن بلوغ فکری افراد در این سن کامل شده و توانایی درک موضوع و مشکلات و نحوه رعایت اصول نگهداری از بینی عمل‌ شده را دارند. درست است که خیلی از افراد به دلیل شکل نامناسب و مشکلات این‌ چنینی دچار آزار هستند ولی باید تا زمان مناسب انجام این عمل و یا زیباسازی آن صبر کنند.البته دربرخی ازجوانان بخصوص خانم ها رشد بدن در۱۶تا ۱۷سالگی متوقف شده وانجام جراحی انحراف بینی امکان پذیراست.

 

عکس قبل و بعد از جراحی انحراف بینی توسط دکتر امید ابراهیمی

 

جراحی انحراف بینی با بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی ، هزینه عمل زیبایی بینی را پرداخت نمی کند ؛ ولی در صورتی که بیمار دارای مشکلاتی ؛ مثل انحراف بینی ، پولیپ یا سینوس باشد ، بعد از عمل و با ارائه شرح درمان و تصویر سیتی اسکن با مراجعه به پزشک تامین اجتماعی درصدی از هزینه عمل سپتوپلاستی پرداخت می‌گردد.

جراحی انحراف بینی و اندوسکوپی

دستگاه اندوسکوپی برای تشخیص پولیپ و انحراف بینی استفاده می شود ؛ امکان انجام جراحی زیبایی بینی و اندوسکوپی به صورت همزمان وجود دارد.

اقدامات قبل از جراحی انحراف بینی

اقدامات قبل از سپتوپلاستی را می توان به دو دسته تقسیم کرد که عبارت اند از :

 1. انتخاب جراح بینی
 2. رعایت نکات و توصیه های جراح بینی

انتخاب جراح بینی

یک جراح بینی متبحر می‌تواند به‌خوبی با توجه به شرایط بیمار تصمیمی صحیح برای رفع این مشکل و انجام عمل زیبایی اتخاذ کند. گاهی لازم است که بینی تقویت گردد و از بافت‌های دیگر برای ترمیم آن استفاده شود که در این زمان تبحر پزشک می‌تواند شرایط را به‌خوبی مدیریت کرده و عملی موفق را به بیمار هدیه نماید. در انتخاب جراح زیبایی و عمل کردن بینی دقت بسیار زیادی به‌خرج دهید، زیرا بینی عضوی حساس بوده و در منطقه‌ای حساس و در معرض دید واقع شده است. یک عمل جراحی سپتوپلاستی ناموفق می‌تواند علاوه بر به‌خطرانداختن سلامت شما، ظاهری نامطلوب را نیز به‌همراه داشته باشد. دکتر امید ابراهیمی با داشتن تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی انحراف بینی آماده مشاوره به شما عزیزان می‌باشد.

جراح بینی

اگر به دنبال بهترین جراح بینی در تهران  برای انجام جراحي انحراف بيني می باشید ؛ ما به شما دکتر امید ابراهیمی را معرفی می کنیم ؛ دکتر ابراهیمی یکی از بهترین جراحان گوش و حلق و بینی می باشند که در این زمینه ها تجربه بسیار موفقی داشته اند. شما می توانید یکی از کاندیدایی باشید که نتایج فوق العاده ای را با دکتر ابراهیمی تجربه کرده اند ؛ جهت مراجعه با شماره هایی که در سایت وجود دارند ، تماس بگیرید.

 

جراحی انحراف بینی توسط دکتر امید ابراهیمی بهترین جراح انحراف بینی

 

توصیه های پزشک قبل از سپتوپلاستی

رعایت توصیه های جراح بینی نیز از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و کوچکترین سهل انگاری در آن ، می تواند با عواقب جبران ناپذیری همراه گردد ؛ بنابراین ، به تمام نکات توصیه شده توسط پزشک خود با دقت عمل کرده و به هیچ عنوان ، سهل انگاری نکنید. در ادامه ، به طور مختصر به برخی از با اهمیت ترین نکات قبل از جراحی انحراف بینی ، اشاره شده است ؛ اما در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، می توانید به مقاله مربوطه در سایت مراجعه نمایید.

 1. صحبت با پزشک در رابطه با انتظارات و خواسته های خود از سپتوپلاستی
 2. عدم استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل از مدتی قبل از انجام پروسه جراحی
 3. عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون از دو هفته قبل از رینوپلاستی
 4. در جریان قرار دادن پزشک از سوابق پزشکی خود به طور کامل
 5. استحمام در شب قبل از سپتوپلاستی
 6. ناشتا بودن در روز عمل
 7. حضور 1 همراه در روز جراحی
 8. و از این قبیل موارد

عوارض جراحی انحراف بینی

گاهی اوقات ممکن است فرد از نتیجه عمل جراحی  سپتوپلاستی خود رضایت کامل نداشته باشد که در این مواقع توصیه می شود تا افراد اقدام به انجام جراحی ثانویه بینی کنند.  از جمله خطرات احتمالی که ممکن است بر اثر انتخاب یک جراح نا کارآمد و بی تجربه یا بر اثر عدم رعایت نکات مراقبتی به وجود بیاید می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • خونریزی شدید به گونه ای که با هیچ یک از روش های مراقبتی نتوان آن را متوقف نمود
 • باقی ماند اسکار زخم ها و بخیه ها
 • به وجود آمدن سوراخ در تیغه سپتوم بینی
 • عدم ایجاد تقارن بینی دو سوراخ بینی
 • تغییر رنگ پوست بر اثر قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید
 • کاهش حس بویایی فرد
 • بروز عفونت

البته همانطور که گفته شد تمامی این موارد یا بر اثر انتخاب اشتباه پزشک یا بر اثر رعایت نکردن نکات مراقبتی که پزشک قبل از مرخص شدن از بیمارستان بیان می کند؛ به وجود می آیند. چنانچه شما در انتخاب بهترین دکتر جراحی انحراف بینی تهران دقت لازم را داشته باشید و به توصیه های او گوش دهید می توانید احتمال به وقوع پیوستن این عوارض را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

رضایتمندی بیمار بعد از جراحی بینی توسط دکتر امید ابراهیمی

 

مدت زمان عمل انحراف بینی

یکی از دیگر از سوالاتی که بیشتر افراد از پزشک خود می پرسند این است که مدت زمان انجام سپتوپلاستی  چقدر است؟  در پاسخ به این سوال باید گفت که مدت زمان جراحی انحراف بینی به عوامل مختلفی از قبیل میزان انحراف تیغه سپتوم و شدت انحراف آن ، وضعیت جسمانی ، روحی و روانی فرد ، تکنیک مورد استفاده پزشک در حین جراحی سپتوپلاستی ، نوع بینی و موارد این چنینی وابسته می باشد. اما به طور کل می توانیم بگویم اگر در زمان انجام آن مشکل جدی به وجود نیاید حدودا 30 الی 90 دقیقه طول می کشد.

عمل انحراف بینی با لیزر

با توجه به این که لیزر در جراحی های زیبایی کاربرد بسیاری دارد ، اما در عمل های بینی هیچ گونه جایگاهی ندارد ، به عنوان مثال در جراحی انحراف بینی با لیزر هیچ نوع تغییری نمی توان در بافت یا فرم بینی به وجود آورد ؛ در حقیقت ، هدف اصلی عمل زیبایی بینی تغییر سایز و فرم استخوان و غضروف بینی ها می باشد که لیزر  ، نمی تواند این کار را انجام دهد.

بهبودی بعد از جراحی انحراف بینی

این دسته از جراحی های بینی که جنبه درمانی دارند ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرند و بیمار مطابق تمامی انواع جراحی های بینی( زیبایی یا درمانی ) در همان روز عمل ترخیص می شود ؛ گرچه امکان دارد در پاره ای از شرایط خاص ، پس از عمل ، به مدت یک روز بیمار در محل جراحی بستری گردد. پس از انجام جراحی سپتوپلاستی  ، ممکن است بیمار با درد مواجه باشد ؛ البته این دردها خفیف هستند و با مصرف داروهایی که پزشک تجویز می کند ، می شود آن را کنترل کرده و تسکین بخشید.

پزشک متخصص ، کلیه مواردی که بیمار باید پس از جراحی انحراف بینی رعایت کند را برای وی بیان می نماید. مراقبت هایی ؛ از قبیل نحوه استحمام ، نحوه صحیح خوابیدن و غیره نیز توسط پزشک برای بیمار شرح داده می شود تا بیمار بتواند با رعایت آن ها ، دوران بهبودی را به خوبی پشت سر بگذارد. لازم به ذکر است که تمامی این موارد قبل از انجام جراحی سپتوپلاستی توسط پزشک ، برای بیمار توضیح داده می شوند تا در صورتی که بیمار با سوالی مواجه شد ، پاسخ آن را از پزشک خود جویا شود.

 

جراحی انحراف بینی

 

مراقبت های لازم پس از جراحی انحراف بینی

جهت دستیابی به بهترین نتایج از سپتوپلاستی  توصیه می شود که دستورالعمل ها و مراقبت های لازم پس از عمل را به خوبی و با نهایت دقت انجام دهید.

این مراقبت ها عبارتند از :

 • چنانچه خواستید عطسه کنید ، حواستان باشد که باید این کار با دهان باز صورت گیرد تا به بینی شما فشار وارد نشود.
 • به منظور شستشوی بینی خود سعی کنید ، به مدت ۲۴ ساعت ، از مایع سالین ویژه شستشو استفاده کنید.
 • تا چند مدت از فین کردن با فشار خودداری نمایید و برای تمیز کردن بینی به کمک یک دستمال نرم و به آرامی این کار را انجام دهید.
 • تا یک هفته پس از عمل ، هنگام خواب به کمک 2 بالش سرتان را بالاتر از حد طبیعی قرار دهید.
 • طی 72 ساعت اولیه پس از جراحی انحراف بینی ، از کمپرس سرد جهت کاستن تورم ناشی از عمل استفاده کنید.
 • در صورتی که احساس درد داشتید ، می توانید داروهای مسکن مصرف کنید ؛ البته باید خاطر نشان نمود که داروهایی که مصرف می کنید ، باید مورد تایید جراح معالج شما باشند.
 • به هیچ عنوان ، الکل مصرف نکنید.
 • چنانچه احساس نگرانی یا اضطراب کردید ، در صورت صلاحدید پزشک تان از داروهای مناسب جهت مقابله با این حالات طی 24 الی 48 ساعت اولیه پس از عمل استفاده کنید.
 • پس از عمل ، رژیم غذایی تان را با نوشیدن مایعات آغاز کنید.

 

 

سایر مراقبت ها پس از جراحی انحراف بینی

 • از دستکاری کردن و مالیدن بینی خود اجتناب نمایید.
 • انجام فعالیت های سنگین و به طور کلی فعالیت هایی که سبب تشدید ضربان قلب می شوند  و همچنین ، بلند کردن اجسام سنگین حداقل تا یک ماه ممنوع می باشد.
 • حداقل تا یک ماه از وارد شدن ضربه به بینی خود ممانعت کنید.
 • داروهایی که پزشک تان تجویز کرده را طبق دستور و با دقت ، مصرف کنید.
 • در صورتی که بعد از جراحی انحراف بینی با علائمی ؛ چون حالت تهوع ، استفراغ ، اختلال در تنفس و غیره مواجه شدید ، سریعا با پزشک معالج تان تماس بگیرید.
 • به منظور پیشگیری از تشکیل کراست ، بینی تان را با سرم شستشوی سالین که پزشک معالج شما تجویز کرده شستشو دهید.

قیمت جراحی انحراف بینی در تهران

هزینه یکی از فاکتورهایی می باشد که کاندیدا برای انجام جراحی های بینی به آن توجه می کنند ؛ این هزینه با انجام معاینات لازم مشخص می شود ، پس در صورت آگاهی از هزینه عمل سپتوپلاستی در تهران می توانید با مطب دکتر امید ابراهیمی بهترین جراح انحراف بینی تهران تماس بگیرید.

آیا عمل انحراف بینی درد دارد؟

در طول عمل جراحی، بیمار یا در حالت بیهوشی قرار دارد یا ناحیه عمل بی‌حس شده است، بنابراین هیچ دردی احساس نمی‌کند. با این حال، پس از اتمام اثر بیهوشی یا بی‌حسی، ممکن است مقداری درد طبیعی را تجربه کنید. پزشک شما برای کاهش این درد احتمالی، داروی ضد درد مناسب را تجویز خواهد کرد تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید و از تجربه‌ی یک دوره بهبودی بدون درد اطمینان حاصل کنید.

عمل انحراف بینی سخته؟

بله، عمل انحراف بینی یکی از پیچیده‌ترین جراحی‌های بینی است. در این جراحی، باید تیغه میانی بینی به موقعیت صحیح خود بازگردانده شود. این فرآیند نیازمند استفاده از تکنیک‌های پیشرفته جراحی است تا از بازگشت فرم بینی به حالت قبل جلوگیری شود.

عمل انحراف بینی چقدر طول میکشه؟

مدت زمان جراحی انحراف بینی می‌تواند متغیر باشد و به عواملی مانند پیچیدگی و میزان تغییرات مورد نیاز بستگی دارد. این جراحی معمولاً بین یک تا چند ساعت طول می‌کشد. هرچند مدت زمان دقیق آن به شرایط خاص هر بیمار و تکنیک‌های مورد استفاده توسط جراح بستگی دارد.

مراحل مختلف جراحی انحراف بینی

 1. برش بینی: اولین مرحله شامل برش‌هایی است که در ناحیه بینی انجام می‌شود. این برش‌ها می‌توانند در داخل بینی یا در نقاط دیگر بسته به تکنیک جراحی متفاوت باشند.
 2. تغییر شکل تیغه بینی: پس از برش، جراح تیغه میانی بینی را به موقعیت صحیح برمی‌گرداند و اصلاحات لازم را انجام می‌دهد.
 3. بخیه زدن: در پایان، جراح با استفاده از بخیه، برش‌ها را می‌بندد و اطمینان حاصل می‌کند که ساختار بینی به درستی حمایت شده است.

عوامل تأثیرگذار بر مدت زمان جراحی

 1. پیچیدگی جراحی: در صورتی که بینی بیمار به شدت منحرف باشد یا نیاز به تغییرات ساختاری بیشتری داشته باشد، جراحی طولانی‌تر خواهد بود.
 2. تجربه و مهارت جراح: جراحان با تجربه ممکن است بتوانند جراحی را با دقت و در زمان کمتری انجام دهند.
 3. وضعیت عمومی بیمار: شرایط عمومی سلامتی بیمار نیز می‌تواند بر مدت زمان جراحی تأثیر بگذارد.

آماده‌سازی و بهبودی

برای به حداقل رساندن زمان جراحی و بهبودی سریع‌تر، مهم است که بیماران به توصیه‌های پزشک خود عمل کنند. این توصیه‌ها ممکن است شامل اقدامات پیش از جراحی مانند مصرف نکردن برخی داروها یا آماده‌سازی‌های خاص باشد. پس از جراحی نیز، رعایت دقیق دستورالعمل‌های مراقبتی می‌تواند به کاهش زمان بهبودی و جلوگیری از عوارض کمک کند.

آیا بعد از عمل انحراف بینی باید چسب زد؟

بله، پس از جراحی انحراف بینی، در بسیاری از موارد پزشکان توصیه می‌کنند که چسب یا باند نرمی بر روی بینی قرار داده شود. این چسب‌ها یا باندها به دلایل مختلفی استفاده می‌شوند:

 1. پایداری و تثبیت بینی: چسب‌ها به تثبیت بینی در موقعیت جدید خود کمک می‌کنند و از جابه‌جایی ناخواسته جلوگیری می‌کنند.
 2. حفظ شکل جدید بینی: پس از جراحی، بینی نیاز به حمایت دارد تا شکل جدید آن حفظ شود. چسب‌ها به این فرایند کمک می‌کنند و از تورم اضافی جلوگیری می‌کنند.
 3. کاهش تورم و کبودی: چسب‌ها و باندها می‌توانند به کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی کمک کنند. فشار ملایمی که توسط چسب‌ها اعمال می‌شود، می‌تواند به تخلیه مایعات اضافی و کاهش تورم کمک کند.

مدت زمان استفاده از چسب

مدت زمان استفاده از چسب‌ها بسته به توصیه پزشک شما متفاوت است. در اکثر موارد، پزشک توصیه می‌کند که چسب‌ها یا باندها به مدت یک تا دو هفته پس از جراحی استفاده شوند. پس از این مدت، پزشک معمولاً چسب‌ها را برداشته و وضعیت بینی را بررسی می‌کند.

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می‌شود؟

بله، جراحی انحراف بینی می‌تواند به بهبود زیبایی بینی کمک کند، اما این بستگی به عوامل مختلفی دارد. در اینجا به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم:

چگونه عمل انحراف بینی می‌تواند زیبایی را افزایش دهد؟

 1. تصحیح تقارن بینی: انحراف بینی می‌تواند باعث عدم تقارن در چهره شود. با اصلاح انحراف، بینی به موقعیت متقارن‌تری بازگردانده می‌شود که این امر می‌تواند به بهبود کلی ظاهر چهره کمک کند.
 2. بهبود فرم بینی: اصلاح انحراف می‌تواند شکل کلی بینی را زیباتر کند. برای بسیاری از افراد، انحراف بینی باعث ایجاد ناهنجاری‌های ظاهری می‌شود که با جراحی بهبود می‌یابد.
 3. رفع مشکلات تنفسی: جراحی انحراف بینی نه تنها از نظر زیبایی بلکه از نظر عملکردی نیز مفید است. با بهبود تنفس و عملکرد بینی، بیمار ممکن است احساس بهتری داشته باشد که این خود می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس و بهبود کلی ظاهر کمک کند.

عوامل مؤثر بر تأثیر جراحی انحراف بینی بر زیبایی

 1. میزان انحراف: هر چه میزان انحراف بیشتر باشد، تاثیر جراحی بر زیبایی بیشتر خواهد بود.
 2. ساختار بینی: ساختار پایه بینی و پوست نیز نقش مهمی در نتایج زیبایی جراحی دارد.
 3. تکنیک جراحی: مهارت و تجربه جراح در استفاده از تکنیک‌های مناسب می‌تواند تأثیر زیادی بر نتایج زیبایی جراحی داشته باشد.

مشاوره با پزشک متخصص خوب

قبل از تصمیم‌گیری برای جراحی انحراف بینی، مشاوره با یک جراح بینی خوب بسیار حیاتی است. در جلسات مشاوره، پزشک:

 • بررسی ساختار بینی: پزشک ساختار بینی شما را بررسی می‌کند و میزان انحراف را ارزیابی می‌کند.
 • بحث در مورد انتظارات: پزشک با شما در مورد انتظارات و هدف‌های شما از جراحی صحبت می‌کند.
 • توصیه‌های حرفه‌ای: پزشک بر اساس بررسی‌های انجام شده و تجربیات خود، بهترین روش‌ها و تکنیک‌های جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری