دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی

کلیه دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی

دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی ، که فرد برای به دست آوردن نتیجه ایده آل و خوب بهتر است آن ها را رعایت کند ؛ در این مقاله توسط دکتر امید ابراهیمی ، نکات مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی توضیح داده می شود.

دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی

دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی

 1. در ساعات اولیه بعد از جراحی ، غذاهای نرم و سبک مانند کمپوت ، آبمیوه ، سوپ و فرنی استفاده کنید. از صبح روز بعد به جز غذاهای سفت مانند ته دیگ ، سیب ، بلال و غیره منع غذایی دیگری ندارید.
 2. در دو هفته اول بعد از عمل ، از فعالیت ورزشی خودداری کنید. بعد از دو هفته می توانید پیاده روی یا حرکت روی تریدمیل با سرعت آهسته ، را شروع نمایید. بعد از یک ماه ورزش های هوازی و شنا و بدنسازی ، را می توانید انجام دهید. از ورزش هایی که احتمال ضربه به بینی دارند ، تا 6 ماه خودداری کنید.
 3. جهت مسواک زدن فقط از مسواک های نرم و خیلی آرام و ملایم استفاده کنید ، و از دستکاری لب بالا پرهیز نمایید.
 4. حداقل به مدت 10 الی 14 روز ، از فعالیت های اجتماعی بیش از حد و مکالمات تلفنی طولانی پرهیز نمایید.
 5. هنگام شستن صورت از خیس شدن قالب روی صورت ، جلوگیری کنید. برای شستن سر از دوش های تلفنی استفاده کنید ، و از یکی از نزدیکان کمک بگیرید. استحمام به شرطی که قالب بینی خیس نشود ، منعی ندارد.
 6. از خندیدن شدید پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

 • در صورتی که از برداشتن پانسمان جراحی زیبایی بینی ، چشم ها و لب بالای شما دچار درجاتی از تورم و تغییر رنگ شد ، نگران نباشید ؛ چون طی 2 الی 3 هفته برطرف خواهد شد.
 • یکی از مهم ترین دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی این است ، که تنها از ترکیبات دارویی که توسط پزشک شما تجویز شده استفاده نمایید.
 • به دلیل بلند شدن پوست بینی در حین عمل راینوپلاستی ، تورم بینی بعد از برداشتن قالب طبیعی است . بنابراین انتظار مشاهده نتیجه عالی را بلافاصله پس از عمل ، نداشته باشید و صبور باشید. مطمئن باشید با گذشت زمان و برطرف شدن تورم ظاهر بینی بعد از جراحی بینی ، روز به روز بهتر خواهد شد. برطرف شدن کامل تورم و مشاهده نتیجه نهایی ، تا یک سال طول خواهد کشید.
 • در 2 الی 3 روز پس از جراحی ، بهتر است که از لنز استفاده نکنید.

توصیه های بعد از عمل بینی

 1. حداقل تا 4 هفته از استفاده مداوم از عینک های طبی و آفتابی ، که برروی پل بینی قرار می گیرند ، خودداری کنید.
 2. بعد از برداشتن قالب بینی ، شما می توانید خیلی به آرامی پوست بینی خود را با یک صابون ملایم ، تمیز کنید.
 3. بعد از برداشتن قالب و بخیه ها روی بینی چسب زده می شود. در مطب نحوه چسب زدن بینی به شما آموزش داده خواهد شد
 4. چسب بینی را یک یا دو روز یکبار عوض کنید. قبل از برداشتن چسب آن را با آب و صابون مرطوب و نرم نمایید. بعد از برداشتن چسب ، پوست روی بینی را به خوبی شسته و تمیز کنید. می توانید پس از شستن بینی به مدت یک تا دو ساعت ، روی بینی را باز بگذارید و بعد چسب بزنید.
 5. هدف از چسب زدن بینی پیشگیری از تورم و محافظت ، در برابر ضربات احتمالی ناخواسته است و تاثیری در شکل و ظاهر بلند مدت بینی ، ندارد.

 

 

دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی به شرح ذیل می باشد :

 • داروی آنتی بیوتیک باید پس از ترخیص از بیمارستان و رسیدن به منزل ، استفاده شود.
 • از دیگر دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی این است ، که در صورت وجود درد از قرص مسکن استفاده شود.
 • بعد از 24 ساعت از عمل جراحی ، با پماد بخیه های جلوی بینی چرب شده و با سرم شستشو ، داخل بینی روزی 3 الی 4 بار شستشو داده شود.
 • خروج ترشحات خونابه ای اندک ، در 3 روز اول بعد از عمل بینی طبیـعی است. در صورتی که  ترشحات دارای خون روشن است ، کمی پنبه بهداشتی را لوله کنید و با چنـد قــطره از  نفارولین مرطوب نموده ، و به آرامی با موچین یا پنس داخل بیــنی قرار دهید ، بــعد از  نیم ساعت آنرا خارج نمایید ، در اکثر موارد مشکل برطرف می شود.
 • در صورت بروز خونریزی قابل ملاحظه ، سریعا با شماره دستیار دکتر ابراهیمی تماس بگیرید.
 • تامپون بینی در اکثر موارد ، در همان روز عمل و قبل از ترخیص از مرکز جراحـی خارج  می شود. در مواردی که به دلیل انحراف شدید بینی و یا پیشگیری از خونریزی لازم است ، حداکثر تا 3 روز تامپون باقی بماند ، خارج سازی تامپون معمولا در مطب انجام خواهد شد. گاهی امکان خروج تامپون در منــزل تـوسط خود بیمار یا همراهانش وجود دارد ، که در  این صورت آموزش لازم به شما داده خواهد شد.

ادامه دستورات بعد عمل جراحی زیبایی بینی

 • شستشوی بینی با سرم یا قطره یا اسپری نرمال سالین ، را 24 ساعت بعد از عـمل شروع  کنید. برای اینکار جلوی سینک روشویی بایستــید ؛ سرنـگ را از سرم پر کرده دهانه آنرا کمی داخل سوراخ بینی کرده ، و به آرامی تخلیه نمایید. گاهی گرفتگی بینی با شستشو برطرف نمی شود ، که در این موارد به مدت 5 روز می توانید از قطره نفازولین ، بینی هر 6 ساعت 4 قطره استفاده کنید.
 • در هفته اول بعد از عمل ، باید هنـگام خواب 2 بالش زیر سر بگذارید. بهتــر است طاقباز  بخوابید ؛ ولی در صورتی که دچار کمر درد می شوید ، می توانید بمدت کوتاه به پهلو هم بخوابید.
 • به دلیل لوله  گذاری حنجره حین بیهوشی ، مقداری سوزش و درد گلو بعد از عمل طبیعی  است. در صورتی که این درد آزار دهنده باشد ، می توانید شربت دیفن هیدرامین کامپانـد ، هر 6 ساعت یک قاشق غذاخوری میل نمایید.
 • استفاده از غذای نرم و نشاسته برای بهبود گلودرد مفید است.
 • در صورت داشتن هر مشکل خاصی با مطب یا دستیار دکتر ابراهیمی تماس بگیرید.

 

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری